Zespół japońskich naukowców przebadał 16 geoglifów z Nazca ukazujących ptaki. Okazało się, że przedstawiają one gatunki, które nie występują na tym obszarze, lecz zamieszkują inne części kraju, jak Andy czy wybrzeże.
Analizę ornitologiczną 16 geoglifów ptaków przeprowadzili japońscy naukowcy z Muzeum Uniwersytetu Hokkaido, Instytutu Ornitologii Yamashina i Uniwersytetu Yamagata. Ich zdaniem dotychczasowe identyfikacje ptaków opierały się na ogólnych wrażeniach lub kilku cechach morfologicznych obecnych na każdej figurze. Teraz przeprowadzono znacznie dokładniejsze analizy – Dokładnie opisaliśmy kształty i względne rozmiary dziobów ptaków, ich głów, szyi, ciał, skrzydeł, ogonów oraz stóp i porównaliśmy je z współczesnymi ptakami w Peru – powiedział Masaki Eda z Muzeum Uniwersytetu Hokkaido.
Po tych badaniach część ptaków okazała się niepoprawnie sklasyfikowana, np. koliber okazał się pustelnikiem. Wśród zidentyfikowanych ptaków są też pelikany, kondory i flamingi. Są to gatunki, które nie występują na tym obszarze. Zidentyfikowane figury ptaków stanowią tylko część wszystkich wzorów, klasyfikacja pozostałych będzie wymagać dalszych badań.
Przedstawione ptaki żyją w dalszych miejscach, jednak nie na tyle dalekich, by spotkanie ich przez ludzi z Nazca traktować jako coś niezwyczajnego. Na przykład pelikany zdaniem Edy mogli widzieć przy zbieraniu jedzenia na wybrzeżu. Jednak nie wiadomo, czy wśród rysunków nie ma ptaków ze znacznie odleglejszych miejsc. Nie można też stwierdzić jaką część wszystkich wzorów stanowią ptaki spoza tego obszaru. Ponadto badaniu poddano wyłącznie rysunki ptaków, a wiele wzorów przedstawia inne zwierzęta i rośliny. Być może w przyszłości poznamy odpowiedzi na te pytania.
Gigantyczne rysunki z Nazca zostały zdaniem badaczy utworzone pomiędzy 4 wiekiem p.n.e. a 10 wiekiem n.e. Znajdują się one w południowo-zachodniej części Peru, 60 kilometrów od wybrzeża. Zostały odkryte przez przelatujący tam samolot w 1939 roku i od tego czasu wciąż trwają spekulacje nad ich naturą. Najczęściej podawane wyjaśnienia sugerują, że rysunki stanowiły system nawadniający, służyły za wyznacznik pór siewu i zbiorów, albo też były miejscem rozgrywania zawodów sportowych. Wyjaśnień jest wiele, lecz do dziś są one wszystkie wyłącznie spekulacjami. Rysunków są całe setki, przedstawiają najczęściej zwierzęta i rośliny, albo też figury geometryczne, głównie kwadraty i trójkąty. Całość jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Źródła: dailysabah.com, sciencenews.org, nationalgeographic.com, wikipedia.org
Bartłomiej Kmiecik