Komiks Przemysława Ochni – „Radomski Czerwiec ’76”

Przemysław Ochnia, „Radomski Czerwiec ’76”

Komiks jest ilustrowanym opisem wydarzeń, jakie rozegrały się w czerwcu 1976 r. w Radomiu. Na kilkuset planszach Przemysław Ochnia pokazał najbardziej dramatyczne momenty protestu, począwszy od strajku w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu, przez walki na ulicach miasta, po pomoc, jaką represjonowanym robotnikom udzielali działacze Komitetu Obrony Robotników.

komiks Radomski Czerwiec-okładkaWydarzenia te Czytelnik śledzi przez pryzmat losów postaci historycznych (np. Janusza Prokopiaka, I sekretarza KW PZPR w Radomiu, Mariana Mozgawy, komendanta wojewódzkiego MO w Radomiu, gen. Bogusława Stachury, szefa sztabu operacji „LATO 76″) oraz zwykłych radomian reprezentowanych przez rodzinę pracowników „Waltera”.

25 czerwca 1976 r. to jedna z ważniejszych dat w najnowszej historii Radomia. Związana jest z robotniczymi strajkami i demonstracjami, które – poza Radomiem – ogarnęły także inne ośrodki przemysłowe w Polsce, w tym Płock i Ursus. Historycy szacują, że w różnego rodzaju akcjach protestacyjnych wzięło wówczas udział 70-80 tys. ludzi w co najmniej 90 zakładach pracy na terenie 24 województw.

Komiks uzupełnia dodatek historyczny przygotowany przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN, dr. Pawła Sasankę i Arkadiusza Kutkowskiego.

Wkrótce dostępna będzie na stronie internetowej IPN www.ipn.gov.pl również wersja przeznaczona na telefony i tablety. Wersja ta będzie wzbogacona o warstwę dźwiękową. Głosu postaciom użycza m.in. Waldemar Ochnia – prywatnie ojciec Przemysława Ochni, autora komiksu.

Również niebawem ruszamy z konkursem, w którym będzie można wygrać ww. komiks. Bądźcie z nami

Komiks Radomski Czerwiec-wersja na tablety1

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej, IPN

Rok wydania: 2013

Ilość stron: 64

Oprawa: miękka

Wymiar: 210×297 mm

ISBN: 9788376294711

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*