Kompania Braci

Kompania Braci – krótka historia Kompanii E

Historia Kompanii E, potocznie nazywania Kompanią Easy, jest dynamiczna i brutalna, a jej losy zostały przedstawione w Kompani braci. Żołnierze zaczęli się szkolić w 1942 roku pod okiem surowego dowódcy. Brali oni udział w walkach w Normandii, w działaniach operacji Market-Garden, w bitwie o Ardeny, byli obecni przy odkryciu obozu koncentracyjnego w Dachau, mieli zdobyć orle Gniazdo Hitlera, ale wojna w Europie się skończyła. Przygotowywali się do starć na Pacyfiku, lecz i tam wojna się zakończyła. Poniżej przedstawiamy krótką historię tej jednostki.

Spis treści

  1. Początki Kompani Easy
  2. Dick Winters i dalsze losy Kompanii Eeasy
  3. Ofensywa w Ardenach
  4. Niemcy i Austria
  5. Zakończenie działań wojennych w Europie

Historia Kompanii E. Wstęp

Kompania Eeasy powstała w 1942 roku jako kompania 2. Batalionu, 506. Pułku Piechoty, 101. Dywizji Powietrznodesantowej USA w stanie Georgia. Jeśli struktura organizacyjna sił USA nie jest dla Ciebie jasna, spójrz na zdjęcie poniżej.

Struktura 101. Dywizji Powietrznodesantowej USA. Grafika znajduje się w 101 Airbone Museum w Bastogne w Belgii.

Kompania Easy składała się z trzech sekcji strzeleckich i sekcji dowodzenia. Tymczasem każda sekcja bojowa składała się z trzech grup, zespołu karabinów maszynowych i zespołu moździerzy. Szkolenie bojowe przeszła w obozie Toccoa, gdzie spotkała się z ekstremalnym rygorem swojego dowódcy, Herberta Sobla. Na przykład jednym z ćwiczeń było wejście na Currahee, górę dominującą w obozie szkoleniowym 506. Pułku Piechoty.

Kompania przeszła szkolenie spadochroniarzy, a potem wysłana do Anglii, gdzie dalej się szkoliła. Jednocześnie narastało niezadowolenie i obawy względem dowódcy. Wobec tego Sobela przeniesiono, a jego miejsce zajął Thomas Meehan. Meehan zginął jednak w trakcie akcji zrzutu na tereny z plażą Utah w ramach operacji Overlord. Jego miejsce zajął Richard Dick Winters.

Obóz Toccoa w stanie Georgia, gdzie szkoliła się Kompania Eeasy

Dick Winters i dalsze losy Kompanii E

Winters poprowadził tak skuteczny atak na rezydencję Brécourt, że jego taktyki szturmowej uczono później w Akademii Wojskowej West Point. Winters i kilku innych żołnierzy zostali odznaczeni. Następnie żołnierze Kompanii E uczestniczyła w wyzwoleniu strategicznego miasta, Carentan, po czym została odesłana do Anglii na odpoczynek.

Richard Winters w Toccoa w 1942 roku, gdzie szkoliła się Kompania Easy

Kompania Easy i operacja Market Garden

Następnie kompania E została zaangażowana w operację Market-Garden wraz z 82. Dywizją Powietrznodesantową. 17 września 1944 roku wylądowała w pobliżu wsi Son, gdzie została zaatakowana przez wojska niemieckie. Po wycofaniu się Kompania ruszyła w kierunku wyzwolonego już przez ruch oporu Eindhoven. 19 września napotkała silny opór w mieście Nuenen. Ponosząc duże straty, była zmuszona wycofać się. Następnie 506. Pułk ruszył do Nijmegen, gdzie łączyły się dwie dywizje powietrznodesantowe.

Żołnierze Kompanii Easy w trakcie przemówienia przed Normandią

Ofensywa w Ardenach

Winters został powołany na zastępcę dowódcy 2. Batalionu Pułku, a dowódcą Kompanii E został Moose Heyliger. Zaraz potem Kompania uratowała brytyjskich żołnierzy w Arnhem. Kilka dni później Heyliger został przypadkowo ranny przez amerykańskiego wartownika i musiał przekazać swoje dowództwo Normanowi Dike. Kompania E udała się do Murmelon, gdzie w trakcie odpoczynku dowiedziała się o ofensywie w Ardenach.

Kompania E w Bastogne

506. Pułk został wysłany do Bastogne w grudniu 1944 roku. Kompania była narażona na ekstremalnie trudne warunki, spowodowanych szczególnie surową zimą (zima 1944 roku była jedną z najsurowszych od wielu lat) i nieustannym ostrzałem artylerii wroga. Zdołano jednak utrzymać pozycje wokół Bastogne.

Po krótkim odpoczynku w mieście, w dniach 1-13 stycznia 1945 roku Kompania E przejęła kontrolę nad Bois-Jacques, na północ od Bastogne. Ponownie doznała ciężkiego ostrzału artyleryjskiego. Wielu jej żołnierzy zostało zabitych lub rannych.

Przed szturmem na Foy

Natarcie na Foy

506. Pułk otrzymał z dowództwa Dywizji rozkaz zajęcia wsi Foy, położonej pod Bois-Jacques. Do szturmu wyznaczono Kompanię E. Podczas natarcia porucznik Dike stracił kontakt ze swoimi sekcjami i zatrzymał natarcie na środku otwartej przestrzeni oddzielającej las od wioski. Spanikowany Dike był niezdolny do wykonywania rozkazów przekazywanych mu przez radio przez Wintersa, który kazał mu prowadzić wojska naprzód, aby nie stać nieruchomo pod ostrzałem wroga. Winters na miejsce Dike’a wysłał porucznika Ronalda Speirsa, który przejął prowadzenie w ataku i poprowadzi go z powodzeniem. Po tym zwycięstwie, Speirs został mianowany na dowódcę Kompanii E i dowodził nią do końca wojny. Po przełamaniu ofensywy w Ardenach, w lutym żołnierze 506. Pułku ruszyli do Francji.

Niemcy i Austria

W kwietniu, po pobycie w Haguenau, gdzie Winters został awansowany do stopnia majora i objął dowództwo 2. Batalionu, Kompania E powróciła na linię frontu. Wkroczyła do Niemiec, gdzie uczestniczyła w bitwie o Zagłębia Ruhry. Następnie weszła do Bawarii.

Obóz w Dachau

Kompania i Pułk stacjonowały w Landsberg am Lech. 28 kwietnia żołnierze z 12. Dywizji Pancernej stacjonującej w pobliżu, odkryli obóz koncentracyjny, przyłączony do obozu Dachau. Strażnicy SS zdążyli opuścić obóz. Pułk 506. i 12. Dywizja Pancerna wyzwolili obóz. Na rozkaz generała Taylora, dowódcy 101. Dywizji, żołnierze 506. Pułku nadzorowali prace mieszkańców Landsbergu, którzy mieli porządkować obóz. 

Pozostając w Bawarii, Pułk dotarł do Berchtesgaden (Alpy Bawarskie). Kompanii E pozwolono wspiąć się na Obersalzberg (dzielnica Berchtesgaden), aby zdobyć Orle Gniazdo Hitlera

Podobnie jak francuska 2.  Dywizja Pancerna i 3. Dywizja Piechoty USA, Kompania E twierdziła, że ​​jest pierwszą jednostką, która dotarła do pozycji. Niemniej, 8 maja Major Winters ogłosił kapitulację armii niemieckiej oficerom kompanii.

Zakończenie działań wojennych w Europie

Zakończenie działań wojennych w Europie nie oznaczało jednak powrotu do kraju. 506. Pułk miał być częścią wojsk okupacyjnych w Austrii. Rozlokowany w Zell am See Pułk, szkolił się i odpoczywał, spodziewając się starcia na Pacyfiku. Jednak 14 sierpnia Japonia ogłosiła kapitulację, co oznaczało całkowity koniec wojny.

Kompania trafiła Francji, gdzie w Auxerre została zdemobilizowana.

Jeśli jesteś fanem Kompanii braci, powinien Cię zainteresować nasz tekst o najlepszych miejscach do odwiedzenia w Ardenach TUTAJ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*