Kopalnia w Złotym Stoku najlepszym produktem turystycznym w całym kraju

Działająca w Złotym Stoku prywatna kopalnia złota właśnie otrzymała prestiżowy złoty certyfikat przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną. Złota oznaka to najwyższa nagroda przyznawana przez Polską Organizację Turystyczną. W Polsce ma ją tylko siedem miejsc, na Dolnym Śląsku tylko Złoty Stok.

Sam konkurs – jak czytamy na stronie POT – „Ma na celu wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych oraz ich popularyzację, a także wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych, których efektem jest tworzenie produktów turystycznych”.

Decyzja kapituły konkursu organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną cieszy właścicielkę, Elżbietę Szumską. Podkreśla ona, że nagroda jest ogromnym zaszczytem i efektem dwudziestu lat pracy. – Wszystko robiliśmy małymi kroczkami, ale wkładaliśmy w to nieprawdopodobnie dużo serca – mówi. – Wszystko inwestujemy w kopalnię. Co roku staramy się wprowadzić coś nowego po to, żeby turyści mogli do nas przyjeżdżać co kilka lat, żeby do nas wracali. – Staramy się co roku wymyślić coś, czego jeszcze nie było. To nie musi być duża inwestycja, ważne, by z atrakcją wstrzelić się w zainteresowania zwiedzających. – dodaje Małgorzata Szumska, również zaangażowana w rodzinny biznes.

Z nagrody cieszą się nie tylko właściciele, ale również burmistrz Złotego Stoku, Grażyna Orczyk. – Nie ma kopalni bez gminy, nie ma gminy bez kopalni – mówi. Kopalnia bowiem w sezonie jest jednym z największych pracodawców w gminie. Pani burmistrz dodaje, iż Złoty Stok zawsze był związany z górnictwem i hutnictwem. – Kopalnia jest taką perełką, sercem, które bije i przyciąga, i które daje życie wszystkim mieszkańcom i tym, którzy dookoła tej kopalni funkcjonują. Kopalnia pokazuje i przypomina tradycje górnicze tej okolicy.

Rocznie przyciąga do Złotego Stoku 250 tysięcy turystów.

Złota oznaka przyznawana jest od 2008 roku. Do tej pory jej laureatami byli m.in. Przystanek Woodstock, śląski Szlak Zabytków Techniki, Kanał Augustowski czy łódzka Manufaktura. Kopalnia Złota jest pierwszą atrakcją z Dolnego Śląska, która dostała taką nagrodę. – Ja to porównuję do Oskara w branży filmowej. To najbardziej wymarzony i wyczekiwany certyfikat w branży turystycznej – cieszy się właścicielka.

Red. A. Grochowicz

Źródło: prw.pl

Zdj. Kopalnia Złoty Stok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*