Na obszarze Słowacji odnaleziono greckie relikty z pochodzące z IV w. p.n.e.

Słowaccy archeolodzy odnaleźli fragmenty greckiego napierśnika, datowanego na IV wiek p.n.e. Relikt odnaleziono w trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w miejscowości Slatina nad Bebravou, położonej w północno-zachodniej części kraju. Napierśnik powstał w italskim mieście Taranto, które było grecką kolonią. Na obszar Słowacji został przywieziony przez Celtów.

W trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w słowackiej miejscowości Slatina nad Bebravou odnaleziono fragmenty greckiego napierśnika, pochodzącego z IV wieku p.n.e. Miejsce, w którym go odnaleziono to pozostałość celtyckiego miejsca przeznaczonego do składania ofiar. Składali oni tam krwawe ofiary zarówno ze zwierząt jak również ludzi. Niestety mieli w zwyczaju spalać swoje ofiary, przez co większość artefaktów uległa zniszczeniu.

Napierśnik powstał w italskim mieście Taranto, które było grecką kolonią. Najprawdopodobniej został zdobyty przez Celtów, w trakcie jednego z najazdów, a następnie przeniesiony na obszar środkowego Dunaju przez uczestników jednej z fal celtyckiej migracji na ten obszar. Wedle innej hipotezy mógł on zostać wykradziony ze świątyni wyroczni w Delfach, która została splądrowana przez Celtów w pierwszej połowie III w. p.n.e.

Karol Pieta, przedstawiciel dyrektora Słowackiego Instytutu Archeologicznego w Nitrze powiedział, że to najstarszy relikt greckiej sztuki odnaleziony na obszarze Słowacji.

Profesor Regine Thomas z Uniwersytetu w Kolonii podjęła próbę odtworzenia reliefu, który był umieszczony na napierśniku. Dzięki zastosowaniu specjalnej analizy poprzez digitalizacje drobnych fragmentów naramienników udało się jej odtworzyć dekorację przedstawiającą jedną scenę. Jej treścią jest przedstawienie amazonomachi – obrazu mitycznej bitwy, którą starożytni Grecy mieli stoczyć z Amazonkami.

Prace archeologiczne w rejonie Slatiny nad Bebravou trwają od 2016 roku. Fragmenty napierśnika są czwartym odkryciem dokonanym  tym miejscu. Wcześniej udało się m.in. zgłębienie oraz kolumnę przeznaczone do składania ofiar.

Interesujący jest fakt, iż tego typu miejsca celtyckiego kultu są znajdowane jedynie na obszarze Słowacji. Zupełnie brak ich na obszarze krajów ościennych, które również w przeszłości zamieszkiwali Celtowie.

 

Źródło: spectator.sme.sk, archaeologyinbulgaria.com, greekreporter.com, archaeology.org

Damian Sideł

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*