Około 100 000 lat temu ludzie pierwotni zaczęli ryć linie i wzory przypominające dzisiejszy hasztag na czerwonych skałach południowej Afryki. Jeden z takich symboli został przywołany jako pierwsza oznaka mówiąca, że ludzie są w stanie wytworzyć symbole posiadające określone znaczenie. Jednak nowe badania wykazują, że przedstawione linie nie posiadają określonego znaczenia.
Zajmujący się petroglifami Kristian Tylén z Uniwersytetu w Aarhus zbadali dziesiątki rytych symboli z jaskini Blombos. Niektórzy naukowcy doszukiwali się w rytach wczesnych form sztuki, a nawet symboliki zbliżonej do określonego języka. Badacze pod kierownictwem Tyléna sprawdzili również zdobione rytami muszle i skorupy strusich jaj i porównali je z liniami wygrawerowanymi na skałach w Afryce Południowej. Przyjmuje się, że badane linie powstały między 109 000 a 52 000 lat temu, czyli jeszcze na długo przed pojawieniem się malowideł naskalnych.
Tylén doszedł do wniosku, że gdyby znaki pełniły rolę dekoracyjną, to ludzkie oko mogłoby dopatrywać się w nich określonych wzorów. Jeśli natomiast miały pełnić rolę kultową, to ich twórcy powtarzaliby je wielokrotnie przenosząc do każdego nowo zasiedlanego miejsca. Natomiast w przypadku ich symbolicznego przeznaczenia, linie powinny być od siebie odróżniane symbolizując horyzont lub ocean nabywając przy tym cech osobistych, pozwalających na ich rozróżnienie.
Zespół badaczy odkrył, że dla dzisiejszych ludzi młodsze symbole posiadają jaśniej zdefiniowane elementy wizualne i są bardziej estetyczne niż starsze. Podjęto również próbę odtworzenia znaków, jednak sami badacze nie byli w stanie ich od siebie rozróżnić.
Źródło: sciencemag.org
Fot.: CHRISTOPHER HENSHILWOOD AND FRANCESCO D’ERRICO
Łukasz Nowok