Kościół św. Piotra w Lublinie zyska dwa muzea

Na mocy umowy podpisanej między rektorem kościoła św. Piotra i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dojdzie do renowacji świątyni mieszczącej się przy ulicy Królewskiej. Dodatkowo, w kościelnych wnętrzach powstaną dwa muzea: Muzeum Drogi Neokatechumenalnej i  Muzeum „Solidarności”. Obie placówki mają silny, historyczny związek z kościołem.

Na muzealne wystawy posłużą salki wewnątrz kościoła, które do tej pory spełniały rolę miejsc spotkań wspólnot parafialnych. Podziwiać będzie można dokumenty, ikony, świadectwa ludzi z pierwszej, założonej w parafii wspólnoty neokatechumenalnej z 1975 roku, a także sztandary i pamiątki związane z „Solidarnością” z lat 80. Kościół pod wezwaniem świętego Piotra był miejscem mszy za ojczyznę w stanie wojennym.

W planach remontowych znajdują się: renowacja prezbiterium, ołtarza głównego, odnowienie ambony, wymiana posadzki i instalacja ogrzewania podłogowego. Koszt całej operacji wynosi prawie 6 mln złotych. 85% tej kwoty ma pokryć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reszta pochodzi z środków własnych parafii.

Planowany koniec inwestycji to 2019 rok.  Podczas prac normalnie będą odbywać się nabożeństwa.

Źródła: kurierlubelski.pl, lublin.naszemiasto.pl, dziennikwschodni.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*