Urzędnicy stołecznego ratusza w Warszawie poszukują raportu w wersji niemieckojęzycznej na temat zniszczeń miasta

Raport w wersji niemieckojęzycznej zawiera informacje dotyczące szkód jakich doznała Warszawa podczas okupacji. Raport w wersji niemieckiej został sporządzony w 2006r., podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Według ówczesnych wyliczeń straty wynoszą blisko 45,3 mld złotych.

O odnalezienie raportu wystąpił wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Kilkukrotnie otrzymywał od władz ratusza negatywną odpowiedź, dlatego w poprzednim tygodniu po raz kolejny ubiegał się o rozpoczęcie poszukiwań dokumentów.

Ratusz poinformował mnie, że potrzebuje jeszcze kilka dni z uwagi na to, że tłumaczenie raportu na język niemiecki było realizowane kilka lat temu, więc potrzebują trochę więcej czasu, aby to przeanalizować – stwierdził Ozdoba.

Podkreślił, że zależy mu na przekazaniu raportu zachodnim sąsiadom, aby każdy mógł się zapoznać, jaki był ogrom zniszczeń. Powiedział również, że praca powinna trafić w ręce niemieckiej strony w celach edukacyjnych.

W dokumentach zawarta została wycena wszelkich zniszczeń stolicy w latach 1939-1945. Straty obejmowały zabytki, składniki komunikacji miejskiej, mienie drogowe itd. Koszty wyceniono na ponad 43 mld dolarów.

Historyk prof. Wojciech Fałkowski kierujący zespołem powiedział, że niemieckojęzyczny raport powstał w 2006r. Co ciekawe, urzędniczka urzędu miasta stołecznego zapewniała, że nie posiada żadnej wiedzy na temat dokumentów.

Źródło: dzieje.pl Fot.: wiadomosci.onet.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*