Wrak niemieckiego krążownika SMS ”Scharhorst” odnaleziony

Niedaleko Falklandów w wodach Oceanu Atlantyckiego został odnaleziony wrak niemieckiego krążownika pancernego SMS ” Scharnhorst ”. O tym przełomowym odkryciu poinformowało The Falklands Maritime Heritage Trust.  

Zlokalizowanie wraku jest przełomowym odkryciem stanowiącym wstęp do odnalezienia całej niemieckiej eskadry, która została rozbita i zatopiona podczas bitwy morskiej, w trakcie I wojny światowej, w grudniu 1914 r.  Projekt ten rozpoczął się 5 lat temu, dokładnie w 100. rocznicę Bitwy o Falklandy, ale jednak zakończył się niepowodzeniem. Badacze maja teraz do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt, który pomoże w poszukiwaniach podmorskich.

W głównej mierze prace poszukiwawcze były oparte na 4 pojazdach typu AUV, które przeczesywały dno morskie na terenie 4500 km kwadratowych. Metodyczne poszukiwania zostały wsparte sonarem bocznym i echosondą. Już trzeciego dnia na południowy – wschód od Port Stanley, na głębokości 1610 m odkryto wrak okrętu niemieckiego.

Bitwa o Falklandy była jednym z kluczowych starć morskich na początku I wojny światowej w 1914 r. Niemcy poniosły tutaj dotkliwa klęskę. Zginęło wówczas 220 marynarzy, w tym dowódca floty niemieckiej, admirał Maximilian Graf von Spee, a 215 dostało się do niewoli. Natomiast straty po stronie brytyjskiej to 10 zabitych oraz 19 rannych. Wschodnioazjatycka Eskadra Krążowników jako jedyna stała jednostka morska poza terenami Rzeszy, przestała istnieć.

SMS ” Scharnhorst ” nazwany został na część generała Gerharda I. J. D. von Scharnhorsta. Był to okręt flagowy Wschodnioazjatyckiej Eskadry Krążowników ( Ostasiengeschwader ) admirała Maximiliana Grafa von Spee. Jednostka ta zbudowana była w 1905 r., miała 144, 6 m długości i 21,6 m szerokości. Prędkość maksymalna wynosiła 23,5 węzłów, zasięg operacyjny 6500 m, przy zachowaniu prędkości ekonomicznej 12 węzłów. 

Falklands Maritime Heritage Trust obecnie stara się o formalna ochronę tego miejsca. Aby odnaleziony wrak nie był eksplorowany jak i również nie zostało zakłócone miejsce wiecznego spoczynku setek marynarzy niemieckich. Zespół badawczy znajdujący się na pokładzie, przeprowadził specjalnąceremonie upamiętniającą poległych w tej bitwie.

Źródło: divers24.pl     
Fot. Wikimedia Commons                                                                                          

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*