Fot. KW - 1 z 1942r. Widoczny na zdjęciu pojazd został zdobyty przez armię fińską. Egzemplarz z ekspozycji w Muzeum Czołgów w Parola. Fot. Wikipedia Commons.

KW – 1 wyjeżdża z bagna

Ślady po II wojnie światowej można odnaleźć niemalże na każdym kroku. Przekonali się o tym białoruscy poszukiwacze, którzy przy wsparciu miejscowej ludności odkryli porzucony w pobliżu Witebska czołg KW – 1.

Białoruscy pasjonaci historii wojskowości odnaleźli i wydobyli czołg radziecki z czasów II wojny światowej. KW – 1 utknął w bagnach w pobliżu Witebska. Miejscowa legenda mówi o wielkiej bitwie pancernej, w której jeden czołg wysławił się sukcesami w walce, ale ostatecznie utknął w bagnie. Załoga czołgu próbowała wyciągnąć go z bagna – na pomoc przybył czołg T-34, który próbował wyciągnąć tkwiący w bagnie czołg KW – 1. Gdy wysiłki nie przyniosły spodziewanych rezultatów, załoga zdecydowała się na wysadzenie zniszczenie czołgu ładunkiem wybuchowym. Tego typu działania były typowe dla Armii Czerwonej w pierwszych tygodniach niemieckiej inwazji. Wydobyty czołg będzie odrestaurowany i wystawiony w muzeum. Prawdopodobnie będzie również brał udział w paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa, odbywa się 9 maja. Czołgi KW – 1 zaliczały się do grupy czołgów ciężkich. Pojazdy tego typu produkowano Leningradzkich Zakładach Kirowskich, a także w Czelabińskiej Fabryce Traktorów. Ogółem powstało 4786 egzemplarzy we wszystkich wersjach. Nazwany od radzieckiego komisarza obrony Klimenta Woroszyłowa.

Źródło: wp.tv.pl

Fot. KW – 1 z 1942r. Widoczny na zdjęciu pojazd został zdobyty przez armię fińską. Egzemplarz z ekspozycji w Muzeum Czołgów w Parola. Fot. Wikipedia Commons.

Żaneta Borowiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*