LEGION – Elżbieta Cherezińska

LEGION
Elżbieta Cherezińska
powieść historyczna
stron: 800
wydawca: Zysk i Spółka
okładka twarda z obwolutą
cena: 49,90
ocena 6/6

Wśród całej gamy różnych typów powieści istnieje jedna, wymagająca szczególnej uwagi. Jest nią powieść historyczna, powieść skierowana do wymagającego czytelnika. Ten typ charakteryzuje się prawdziwością – dotyczyć realnych wydarzeń. Sukcesem jest, gdy autor potrafi przedstawić daną historię z zachowaniem szczegółów i w sposób rozbudzający wyobraźnię. Bez wątpienia udało się to osiągnąć Elżbiecie Cherezińskiej, autorce powieści LEGION.

Autorka podjęła się rzeczy niezwykłej. Jako jedna z niewielu poruszyła temat II Wojny Światowej i to w dodatku z perspektywy oddziałów partyzanckich. Tematem są „Żołnierze Wyklęci” i to nie „rozreklamowani” członkowie Armii Krajowej, ale wyklęci nawet przez rząd w Londynie – żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych. Poruszenie takiego tematu jest kolejnym fenomenem autorki.
Siły NSZ-u były jedynym partyzanckim wojskiem polskim, które nie tylko było pozbawione wsparcia rządu, ale zdawało sobie również sprawę z tego, że ich wrogiem jest zarówno Wehrmacht jak i komunistyczne podziemie oraz Armia Czerwona. Opisywane w „Legionie” oddziały były jedynymi polskimi formacjami partyzanckimi, które z racji dobrego dowodzenia były w stanie rozbijać wielokrotnie liczniejsze formacje wroga.

Głównymi bohaterami autorka uczyniła przywódcę Związku Jaszczurczego i organizatora NSZ-u, majora Jaxę (Władysław Marcinkowski), partyzanta Żbika (Władysław Kołaciński), wywodzącego się z marynarki wojennej oraz oficera żandarmerii, cichociemnego rotmistrza Zęba (Leonard Szczęsny Zub-Zdanowicz). Barwny język Pani Cherezińskiej pozwala czytelnikowi wczuć się w trudy żołnierskiego życia, wyobrazić sobie prawdziwe warunki bytowania w lesie, a także dostrzec okropieństwa pacyfikacji. Rzetelne, jak można zauważyć, przygotowanie autorki do napisania pracy pozwala czytelnikowi na poznanie nie tylko realiów panujących w czasie okupacji, ale także bardzo skomplikowanych układów politycznych.

Powieść Elżbiety Cherezińskiej zasługuje na szczególne miejsce wśród polskiej powieści historycznej. Jest to książka, którą czyta się jednym tchem, poznając przy tym kawał prawdziwej, wolnej od polityki i propagandy historii. Książka, która pokazuje polskich partyzantów nie w odcieniach czerni i bieli, jak chcieliby tego polscy politycy, wyznający jedyną słuszną koncepcję dziejów, ale w skali odcieni szarości, czyli tak, jak było naprawdę.

Opisywana przez autorkę Brygada Świętokrzyska, stworzona głównie z żołnierzy NSZ-u i przyjętych w szeregi polskich partyzantów z innych organizacji, była jedyną polską jednostką wojskową, która cały okres II Wojny Światowej spędziła na walce z okupantami i jako jedyna przedostała się przez front do alianckiej armii generała Pattona.

Barwny język, temat aż proszący się o ekranizację i niezwykła narracja sprawiają, że „Legion” jest powieścią, którą powinien przeczytać każdy. Nie tylko historyk, czy osoba żywo interesująca się okresem II Wojny Światowej, ale każdy, kto chce zagłębić się w naprawdę dobrą literaturę.

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*