Listopad w kinie Iluzjon

31 października na ekrany polskich kin wszedł najnowszy film Kena Loacha „Klub Jimmy’ego”. Wydarzenie to jest doskonałą okazją, by przypomnieć w Iluzjonie twórczość tego znakomitego reżysera. Loach zajmuje miejsce szczególne w annałach kinematografii brytyjskiej. Podobnie jak Mike Leigh, twórca od kilku dekad dokumentuje historię swego kraju realizując filmy społecznie zaangażowane, które jak w lustrze odbijają aktualne problemy Wielkiej Brytanii. Bohaterami jego dzieł są często ludzie wywodzący się z tzw. klasy robotniczej, borykający się z problemami takimi jak: bezrobocie, nieudolność służb socjalnych, narkomania czy alkoholizm. Loach postawił sobie za cel, by jego filmy nie stanowiły dla widzów wyłącznie czystej, eskapistycznej rozrywki. Reżyser nieustannie skłania odbiorców swej twórczości do głębokiego przyjrzenia się otaczającej ich rzeczywistości i do walki, by ją zmienić. W listopadzie, w dniach: 2 – 27 listopada w Iluzjonie przypomnimy dzieła Mistrza wśród, których znajdą się m.in.: „Kes”, „Czekając na życie”, „Wiatr buszujący w jęczmieniu” oraz „Whisky dla aniołów”.

Steve McQueen to prawdziwa ikona kina amerykańskiego i niekwestionowana gwiazda filmów akcji lat 60. Produkcje z jego udziałem biły kolejne rekordy oglądalności. Aktor wykreował w kinie postaci twardych mężczyzn, doświadczonych przez życie i nie pogodzonych z otaczającą ich rzeczywistością. W prywatnym życiu McQuuen podobnie jak jego bohaterowie, był równie zawzięty i odważny. Jako miłośnik sportów ekstremalnych, nie pozwalał by w filmie zastępował go dubler. Wśród licznych znakomitych ról, które stworzył, warto wymienić chociażby: Kapitana Hiltsa z „Wielkiej ucieczki” Johna Sturgesa, gdzie zagrał jeńca wojennego ponawiającego próby ucieczki z obozu, Maxa Sanda z westernu „Nevada Smith”, w którym szukał zemsty na mordercach rodziców czy też Henri Charriere’a z przejmującego filmu „Papillon” w reżyserii Franklina J. Schaffnera. W dniach 3 – 29 listopada w Iluzjonie potrwa retrospektywa Steve’a McQueena, na którą złożą się filmy takie jak: „Płonący wieżowiec”, Bullitt”, „Siedmiu wspaniałych” oraz „Ucieczka gangstera”

Andrzej Łapicki był jedną z najbardziej znanych twarzy polskiego ekranu lat 60. i 70. Współpracował z tak znamienitymi twórcami jak: Andrzej Wajda, Jan Rybkowski, Tadeusz Konwicki i Krzysztof Zanussi. Przez długi czas uchodził za czołowego amanta kina polskiego. W pamięci widzów zapisał się także, m.in. jako „głos” Polskiej Kroniki Filmowej, w której przez wiele lat był lektorem, a także jako genialny aktor sceniczny. 18 listopada, w związku z 90. rocznicą urodzin Andrzeja Łapickiego w Iluzjonie spotkają się współpracownicy artysty, którzy podzielą się z publicznością swoimi wspomnieniami związanymi z osobą aktora. Wydarzeniu towarzyszyć będzie przegląd twórczości filmowej Łapickiego, który potrwa od 12 do 18 listopada. Złożą się na niego tytuły takie jak: „Salto”, „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Zazdrość i medycyna”, „Lekarstwo na miłość”.

W listopadzie kontynuować będziemy, trwający od października do grudnia, przegląd filmowy – WIELKA WOJNA poświęcony 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. W związku z tym historycznym wydarzeniem, Filmoteka Narodowa przy wsparciu zagranicznych instytutów kultury, przygotowała przekrojowy przegląd filmowy opisujący losy targanego przez 4 lata zawieruchą wojenną świata. Na cykl składają się zarówno dzieła fabularne, a także nigdy dotąd nie prezentowane w Polsce filmy dokumentalne zawierające autentyczne materiały zarejestrowane w czasie wojny. Przeglądowi towarzyszy również multimedialna wystawa prezentowana w kinie Iluzjon, przygotowana przez Muzeum Historii Polski. W nadchodzącym miesiącu, wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in.: arcydzieło Jeana Renoira – „Towarzysze broni”, komedia wojenna Karela Steklý’ego – „Dobry wojak Szwejk”, a także doskonały melodramat François Truffauta z udziałem Jeanne Moreau – „Jules i Jim”.

Na listopadowe szare dni polecamy spotkanie z bohaterami Małego Iluzjonu – Kacprem i Emmą, młodymi zbuntowanymi dziewczynami, które chcą założyć zespół punkowy oraz małym Sebastianem mieszkającym w  małej alpejskiej wiosce, który zaprzyjaźnia się z psem. A to tylko niektóre z postaci, które w listopadzie pojawią się na srebrnym ekranie w Iluzjonie. Wystąpią oni w: nagradzanym na międzynarodowych festiwalach obrazie „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele” (reż. Arne Lindtner Næss) , „We are the best!” (reż. Lukas Moodysson) oraz „Bella i Sebastian” (reż. Nicolas Vanier). Ponadto polecamy przepiękną opowieść o małym Jeanie, który musi oswoić się ze smutną prawdą o odejściu mamy, czyli animację dla całej rodziny – „Moja mama jest w Ameryce i spotkala Buffalo Billa” (reż. Marc Boreal, Thibaut Chatel) oraz zestaw bajek „Tajemnice lasu”. Owe tajemnice najmłodsi widzowie będą odkrywać razem z Maurycym i Hawrankiem, Jeżem Kleofasem oraz Bolkiem i Lolkiem.

W listopadzie już po raz drugi po wakacyjnej przerwie zapraszamy na MłodychGniewnych – młodzieżowy klub filmowy. Będziemy jak zawsze rozmawiać o dobrym kinie w towarzystwie „młodych gniewnych” polskiej krytyki filmowej oraz gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Bowiem to z myślą o nich, powstał ten cykl.

21 października pokażemy film „Kauwboy. Chłopiec i kawka”. Obraz zachwycił młodych kinomanów, którzy przyznali mu Nagrodę Młodzieżowej Publiczności w 2012 roku. Jest to historia wyjątkowej przyjaźni, jaka tworzy się między młodym bohaterem – Jojo –  a rannym ptaszkiem, którym chłopiec się opiekuje.  24 października, w Iluzjonie wyświetlimy z kolei znakomity film Luca Bensona – „Wielki błękit”, będący ponadczasową opowieścią o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu sensu życia.

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

Ceny biletów na seanse repertuarowe: 10 – 17 zł

Kino Iluzjon; ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; [email protected]

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*