Powstanie oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu

W Toruniu powstanie oddział Muzeum Okręgowego, „Muzeum Twierdzy Toruń”. Będzie to możliwe dzięki Programowi Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Miasto Toruń ubiegało się o pieniądze z unijnego programu wraz ze stu czterdziestoma wnioskami z całego kraju. Projekt „Muzeum Twierdzy Toruń” był jednym z trzydziestu zarekomendowanych inicjatyw i podlegał tym samym dalszej ocenie tudzież weryfikacji. Całość dofinansowania wyniosła aż 14 382 298.52 zł, koszt całościowy projektu ma jednak wynieść ponad dwadzieścia jeden milionów złotych.

Muzeum zostanie otwarte w budynku Koszar Bramy Chełmińskiej. Odwiedzający Muzeum mają poznać historię jednej z najpotężniejszych fortyfikacji w Polsce. Aktualnie projekt przechodzi przez wszystkie biurokratyczne procedury. Kolejnym krokiem w kwestii jego realizacji będzie ogłoszenie przetargu na przebudowę budynku na Muzeum oraz na konkurs aranżacji wystawy. Według władz toruńskich placówka zostanie otwarta w 2019 roku.

Brama Chełmińska posiada długą historię, bowiem obiekt ten został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Była to najprawdopodobniej najwyższa brama Torunia, gdyż łącznie z dachem mierzyła około dwadzieścia jeden metrów wysokości i osiem metrów szerokości. Było to istotne miejsce dla samego miasta – to tędy przechodził szlak handlowy z Torunia do Chełmna i dalej nad Morze Bałtyckie.

Źródło: torun.wyborcza.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*