Marcowy numer More Maiorum

W poniedziałek, 10 marca 2014 roku ukazał się kolejny, czternasty już numer periodyku genealogicznego More Maiorum. W 88-stronnicowym wydaniu można znaleźć wiele ciekawych tematów, m.in.:

  1. Wywiad z prezesem Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego – jednego z najstarszych Towarzystw Genealogicznych w Polsce, Grzegorzem Mendyką.
  2. Opis zamachu z 16 grudnia 1922 roku dokonanego przez Eligiusza Niewiadomskiego na życie pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza. W artykule poruszony został również temat powinowactwa Narutowicza z Marszałkiem Piłsudskim. Co więcej Niewiadomski podczas procesu przyznał, że kule wystrzelone z broni były przeznaczone dla Piłsudskiego. Dopiero ostatnie przesunięcia na szachownicy sejmowej wysunęły siłą jakiegoś fatalizmu osobę p. Narutowicza – powiedział zabójca. Jednak mimo to, że Piłsudski nie został zamordowany – paradoksalnie – wszystko zostało w rodzinie.
  3. Kolejnym bardzo interesującym artykułem jest „Genealogia płka Kuklińskiego”. Temat ten jest „na fali”, więc postanowiliśmy poznać płka Ryszarda Kuklińskiego od tyłu, czyli rozwikłać jego pochodzenia. Udało się nam dotrzeć do przodków, którzy żyli w połowie XVIII w. Jak sam pisał w biografii jego matka nie znała swoich rodziców. Tak też było. Została oddana do ochronki dla dzieci. Nosiła nazwisko Kotaniec po rzekomym ojcu. Jednak Józef nie mógł być jej ojcem ponieważ zmarł 3 LATA przed urodzeniem Anny. Matka 4 miesiące po narodzinach córki bierze ślub z innym mężczyzną. Mała Anna była już wtedy w sierocińcu. Jest więc dziełem przypadku. Ojcem jakiś nieznany mężczyzna. Kto? Nigdy się tego nie dowiemy. Pośród przodków płka są również wojskowi. Ta część drzewa prowadzi nas do przodków o wyznaniu ewangelickim. Jeden z przodków jest rodem z Gdańska
    Ta linia była pochodzenia szlacheckiego. Również przodkowie po mieczu (Kukliński) wywodzili się ze szlachty. W akcie urodzenia Ignacego Kukleńskiego(tak zapisywano nazwisko) jego ojciec jest Nobilis. Nie udało nam się jednak znaleźć metryki ślubu, aby potwierdzić ten zapis lub go obalić.
    W artykule prezentujemy ponad 40 różnych skanów metryk, a także graficzny wywód przodków płka Ryszarda Kuklińskiego. Na pewno nie jest to koniec poszukiwań. Będziemy działać nadal, bowiem gdańskie archiwa ewangelickie sięgają XVI wieku!
  4. Dlaczego ludzie fascynowali się Francją? Kim był dandys? Dzisiaj trendy przenikające do polskiej kultury są bardziej światowe, globalne. Dawniej Francja była dla wielu wyznacznikiem nowoczesności i mody.
  5. Wartym przeczytania artykułem jest również ten poświęcony prawom mieszczan, które zapisano w Zbiorze praw na mocy konstytucyi roku 1776… przez Andrzeja Zamoyskiego. Skany artykułu XXIV O mieszczanach są z pewnością ciekawym dodatkiem.
  6. W tym numerze pojawił się kolejny genealogiczny poradnik. Tym razem przedstawiliśmy sześć podstawowych kroków do napisania rodzinnej książki. Każdy genealog, które chce zostać rodzinnym pisarzem koniecznie powinien się z nimi zapoznać.
  7. XIX wiek był okresem wielkich przemian. Również w życiu rodzinnym. To, że w XIX wieku pozycja społeczna kobiety była niższa, nikogo nie dziwi – wszyscy o tym wiemy z książek i podręczników do historii. Panie powszechnie uznawano za słabsze fizycznie, ułomne intelektualnie, niezdolne do wykonywania pracy zawodowej, a do tego niezdolne do dbania o własną reputację. W More Maiorum znajdziecie porady dla dobrej żony z 1819 roku!
  8. Oprócz tych tematów znajduje się jeszcze kilka ciekawych artykułów. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Wszystkich sympatyków historii zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią marcowego numeru periodyku!

Marcowy numer More Mairoum

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*