W 73. rocznicę zagłady otwockich Żydów Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich oraz Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zapraszają na dwa wydarzenia:
Marsz pamięci i modlitwy: w uroczystości wezmą udział dawni żydowscy mieszkańcy Otwocka, m. in. Józef Nitzan (Panicman) z Izraela z 14-osobową rodziną i Marek Oren Środa, 19 sierpnia 2015 r. , godz. 19.00. Rozpoczęcie marszu na bocznicy kolejowej w Otwocku, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej.
Spacer po nieistniejącym mieście: wieczorną wędrówkę śladami otwockiego getta poprowadzi Sebastian Rakowski, kierownik Muzeum Ziemi Otwockiej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka Sobota, 22 sierpnia 2015 r., godz. 18.00. Rozpoczęcie na stacji kolejowej w Otwocku.
________________________________________
Organizatorzy:
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka
Partnerzy:
Urząd Miasta Otwocka
Otwockie Centrum Kultury
Polska Rada Chrześcijan i Żydów
Patronat:
Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak
________________________________________
Żydzi stanowili przed wojną ok. 60% mieszkańców naszego miasta. Urządzone przez Niemców getto w Otwocku było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim, największym w naszym rejonie po wschodniej stronie Wisły. 19 sierpnia 1942 r. hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 8-10 tysięcy otwockich Żydów (ok. połowy mieszkańców miasta). Wcześniej mieszkali oni na terenie Otwocka i Karczewa, byli to także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Dla wszystkich otwocka Rada Żydowska musiała… wykupić bilety. Prawdopodobnie następnego dnia zostali oni zamordowani w komorach gazowych obozu w Treblince.
Jednocześnie niektórych Żydów Niemcy rozstrzeliwali na miejscu – 19 sierpnia w lesie przy ul. Reymonta zginęło ok. 600 osób. Rozstrzeliwania kontynuowano w sierpniu i wrześniu 1942 r. Łącznie zastrzelono tam ok. 2000 osób, które zdołały ukryć się przed transportem śmierci. Od sierpnia 1949 r. w miejscu ich pochówku stoi kamień pamięci.
Od roku 2002 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, w porozumieniu z Towarzystwem Przyjaciół Otwocka, władzami miasta i innymi instytucjami lokalnymi organizuje 19 sierpnia marsz pamięci i modlitwy w rocznicę zagłady otwockich Żydów. Żaden inny dzień nie zmienił historii naszego miasta tak bardzo jak ten.
W bieżącym roku oprócz marszu zapraszamy także na wieczorny spacer „po nieistniejącym mieście”, tj. śladami otwockiego getta