Mauzoleum, w którym znajdują się szczątki pierwszego rzymskiego cesarza – Oktawiana Augusta zostanie odrestaurowane. Projekt finansowany ze środków zarówno publicznych, jak i prywatnych ma zostać ukończony w 2019 r.
Miejsce ostatniego spoczynku rzymskiego cesarza było niegdyś jednych z największych grobowców na świecie pomijając egipskie piramidy. Poza Oktawianem Augustem spoczywają tam Tyberiusz, Klaudiusz, Wespazjan czy Kaligula. Mauzoleum zostało zbudowane w roku 28 naszej ery, kiedy Oktawian August miał zaledwie 35 lat. Budowla miała 90 metrów szerokości oraz 45 metrów wysokości. Do dzisiaj zachowała się część brązowych inskrypcji wykonanych przed dwoma tysiącami lat. Przez wieki zabytek ten niszczał, w początkach XX wieku mieściła się tam największa hala koncertowa w Europie. Dopiero Mussolini zakazał używania obiektu w celach rozrywkowych.
Odbudowa mauzoleum jest możliwa między innymi dzięki wsparciu finansowemu włoskiej firmy telekomunikacyjnej – Telecom Italia, która przekazała na ten cel 6 milionów euro. W odrestaurowanym muzeum ma powstać muzeum. Wstępnie szacuje się, że miejsce zostanie udostępnione turystom już w 2019 roku.
Źródło: telegraph.co.uk, archeologynewsnetwork.blogspot.com, theguardian.com
Fot.: Wikimedia Commons
Magdalena Makówka