Poszukiwania na Mierzei Wiślanej – sporo ciekawych odkryć

Końca dobiegły poszukiwanie archeologów- amatorów prowadzone na Mierzei Wiślanej. Przyczyniły się one do odkrycia kilku naprawdę interesujących artefaktów. Wykrywacze metalu, w które uzbrojeni byli poszukiwacze, pozwoliły wydobyć z piachu, między innymi fragment niemieckiego mostu pontonowego z czasów II wojny światowej.

Prace poszukiwawcze na Mierzei Wiślanej w obszarze planowanego przekopu, prowadzone przez archeologów- amatorów ze Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków „Niebieskich Beretów oraz Elbląskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego „Ilfing” we współpracy i za zgodą miejscowego Nadleśnictwa.

Prace poszukiwawcze przyczyniły się do odsłonięcia, skrytych dotąd pod tonami piachu, przedmiotów pochodzących z okresu II wojny światowej a także późniejszych. Najciekawszym znaleziskiem okazała się jednak sporej wielkości skorodowana, żelazna konstrukcja, która początkowo była identyfikowana z radziecką barką desantową z 1945 roku. Jednak po odkopaniu większości konstrukcji i dokładniejszych oględzinach okazała się ona fragmentem niemieckiego mostu pontonowego, który służył Niemcom w 1945 roku do ewaluacji cywilów i rannych żołnierzy z Prus Wschodnich na teren Mierzei.

Odkrycie to, obok wielu mniejszych z pewnością poszerzy wiedzę historyków na temat ostatnich dni walk w tej części Pomorza w 1945 roku. Po zakończeniu prac poszukiwawczych odkrycia zostaną zbadane pod okiem naukowców i skatalogowane. Prace wydobywcze na Mierzei na pewno będą kontynuowane.

Źródło: dziennikelblaski.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*