mity o husarii

Obalamy mity o husarii

Jutro na kanale naszego redaktora naczelnego Andrzej Włusek – Historia poza horyzont, będziemy mogli wysłuchać bardzo ciekawej rozmowy z dr. Radosławem Sikorą, w której obalamy mity o husarii.

Husaria to symbol i ikona polskiej wojskowości. Chyba każdy z nas kojarzy niezwyciężonych skrzydlatych jeźdźców, którzy wielokrotnie potrafili przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę. Jednak mimo dość dobrze naświetlonych informacji i coraz to większej wiedzy o tej formacji, jednocześnie narosło wokół niej wiele legend i mitów.

Są one kultywowane od lat i mimo coraz to większej ilości opracowań naukowych, w dobie Internetu przeżywają swój renesans i zarazem powstaje coraz to więcej dziwnych opowieści na temat husarii. Możemy usłyszeć mity zaczynając od tych najprostszych o skrzydłach, koniach, uzbrojeniu, poprzez te bardziej złożone, jak odmowa walki w polu przeciwko husarii, czy o tym, że husaria nie przegrała przez 126 lat.

W tym wywiadzie nasz redaktor naczelny Andrzej Włusek będzie wraz z dr. Radosławem Sikorą, jednym z najlepszych specjalistów husarii w Polsce, rozkładał na czynniki pierwsze wiele z tych mitów. Prawie godzinna rozmowa pozwoli nam zweryfikować ich prawdziwość i przekonać się jak to naprawdę było z tymi mitami, jak i samą husarią.

Wywiad ten, mamy nadzieję, zapoczątkuje serię rozmów o husarii, którą będziemy mogli śledzić na kanale Andrzej Włusek – Historia poza horyzont. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do wysłuchania i śledzenia kanału na YT. Oczywiście jak sam autor kanału zaznacza, liczymy na wszelkie uwagi i komentarze.  

Comments are closed.