Cesarz Japonii Akihito abdykował

Po raz pierwszy od ponad dwustu lat w Japonii cesarz abdykował. 85-letni Akihito, w uzasadnieniu swojej decyzji, podawał, że obawia się iż wiek nie pozwoli mu w dalszym sprawowaniu funkcji. Nowym władcą Kraju Kwitnącej Wiśni został syn Akihito – Naruhito.

30 kwietnia 2019 roku cesarz Akihito ustąpił z tronu japońskiego. Abdykacja w Japonii nie była przewidywana przez prawo – władca państwa był nim dożywotnio. Zasadę taką wprowadziła era Meji w XIX wieku. Akihito już od dłuższego czasu rozważał możliwość rezygnacji z zajmowanej funkcji. 80% społeczeństwa poparło wolę cesarza i w ogóle możliwość abdykacji przez kolejnych monarchów.

Nowym cesarzem Japonii został syn Akihito, 59-letni Naruhito. Objęcie tronu potwierdziła ceremonia, w której nie mogła uczestniczyć żadna kobieta z rodziny nowego cesarza. Naruhito, podczas uroczystości, wyraził wdzięczność rodzicom za ich pracę w ciągu ostatnich 30 lat. Ponad to, nowy cesarz, zobowiązał się do zapewnienia ludziom szczęścia, a państwu – rozwoju.

Źródło: wiadomości.onet.pl, tygodnik.tvp.pl
Fot. AFP

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*