More Maiorum – styczniowe wydanie

10 stycznia 2013 roku ukazało się kolejne wydanie miesięcznika genealogiczno-historycznego More Maiorum. W dwunastym numerze periodyku można znaleźć wiele artykułów o różnorodnej tematyce:

  1. Wywiad z p. Jackiem Tomczykiem – prezesem Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Pan Jacek opowiada o początkach fascynacji genealogią, celach Towarzystwa Genealogicznego oraz zagranicznych genealogach, których poszukiwania przodków zawędrowały w rejony Częstochowy.

  2. W tym miesiącu będziemy obchodzić 151. rocznicę powstania styczniowego, które było największym zrywem niepodległościowym Polaków w XIX wieku. W walkach wzięło udział aż 200 tys. polskich żołnierzy! Przytoczymy historię braci Skarżyńskich oraz powstańca-poety Edwarda Stefana Machczyńskiego.

  3. Kolejny artykuł poświęcony jest genealogii polskiego poety – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jako ciekawostkę można podać, że literat urodził się w styczniu 1905 roku, a już w grudniu tego samego roku na świat przyszedł jego brat! Przodkom Gałczyńskiego poświęcone jest 15 stron periodyku.

  4. Wartym przeczytania tekstem jest również odpowiedź na pytanie „Czy jestem szlachcicem”? Jest to wstęp do nowego działu jakim jest „Heraldyka”. Poruszane będą tutaj zagadnienia z zakresu herbów, szlachectwa i wszystkiego tego, co związane jest właśnie z heraldyką.

  5. Wiele stron miesięcznika zostało dedykowane polskim formacjom wojskowym w latach  1914-1918, ocenie ich znaczenia militarnego  i politycznego. Artykuł jest bardzo ciekawy, każdy dowie się z niego wielu interesujących rzeczy. Warto zacytować ostatni fragment artykułu:  11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały zawieszenie broni w Compiègne. Tego samego dnia do Warszawy przybył Józef Piłsudski. Sen o wolnej Polsce stał się rzeczywistością. 123 lata walki, tej na polach bitew kolejnych powstań narodowych, tej konspiracyjnej i tej najmniejszej, w sercu każdego Polaka, przyniosły wreszcie upragniony skutek. Wojna się skończyła, zaborcy byli pokonani. Warto przytoczyć słowa nieugiętego Marszałka: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska. Żadne słowa nie oddadzą lepiej tego co osiągnęło pokolenie Polaków, które zdołało wywalczyć niepodległość.

  6. Następnym ciekawym artykułem jest ten, który opisu Cmentarz Bernardyński. W Wilnie jest dzielnica, trochę zapomniana, na wschód od Starego Miasta – to Zarzecze.  Jest to miejsce, gdzie znajduje się wiele zakamarków, starych kamienic, magicznych uliczek. W jednym z budynków nieczynnego od 1864 roku klasztoru Sióstr Bernardynek mieszkał Konstanty Ildefons Gałczyński.

  7. Dla tych, których poszukiwania genealogiczne zawędrowały na tereny dzisiejszych Czech został poświęcony poradnik „Jak poszukiwać w Czech?”. Czeskie archiwa udostępniły swój ogromny zasób w Internecie. Znalezienie konkretnej metryki nie jest trudne, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

  8. W miesięczniku znajduje się jeszcze kilka wartych uwagi zagadnień. Serdecznie zapraszamy do lektury! Z pewnością każda osoba, która interesuje się genealogią lub szeroko rozumianą historię znajdzie w tym numerze coś dla siebie.

Numer dostępny tutaj More Maiorum nr 12

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*