Akropol ateński

Na Akropolu zagrają starożytne wodne organy

Starożytne organy wodne typu Hydraulis zagrają podczas koncertu muzycznego w Ateńskim muzeum na Akropolu. Zrekonstruowany instrument, został zbudowany w starożytnej Aleksandrii dwa tysiące lat temu przez greckiego konstruktora i wynalazcę Ktesibiosa.

Starożytny konstruktor zaprojektował organy w taki sposób, że były one obsługiwane sprężonym powietrzem, a wyrównanie ciśnienia następowało dzięki przepuszczeniu go przez zamontowany pojemnik z wodą, będący częścią kontuaru. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu piszczałki mogły grać równocześnie, czego efektem była możliwość wykonania nieskomplikowanej muzyki wielogłosowej.

Starożytny instrument został odnaleziony przez archeologów w 1992 roku w Dion. Okres budowy organów jest datowany na I wiek przed naszą erą. Jest to najstarszy, sprawny instrument tego typu jaki został zachowany. W starożytności organy wodne były dość popularne. Można je było spotkać w świątyniach, teatrach, targach oraz na dworze cesarskim. Są one prototypem organów piszczałkowych, które rozwinęły się w średniowieczu. Ich najnowsze wersje wykorzystywane są w kościołach po dziś dzień.

Wygląd starożytnych organów wodnych znamy głownie dzięki antycznym mozaikom, obrazom i przekazom literackim. Koncert na Akropolu jest zatem niezwykłym wydarzaniem, gdzie nie tylko zobaczymy na własne oczy jak wyglądały, ale będziemy mieli okazję posłuchać ich legendarnego donośnego dźwięku.

Źródło: orygenes.pl

Kamil Janczarek

Fot. Akropol ateński – Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*