Nowe zbiory w Muzeum Ziemi Piskiej

Podczas oczyszczenia powojskowych terenów odnaleziono cztery średniowiecze topory oraz naszyjnik pochodzący sprzed ok. 2,5 tys. lat. Znaleziska trafiły do Muzeum Ziemi Piskiej.

Jak przyznała dr. Aneta Karwowska (dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej) dla Polskiej Agencji Prasowej, znaleziska są prawdziwymi rarytasami dla placówki, która jest uboga w eksponaty archeologiczne. Dotychczas Muzeum Ziemi Piskiej wypożyczał większość zbiorów z olsztyńskiego muzeum.

Artefakty odnaleziono podczas oczyszczania lasów na terenie nadleśnictwa Wipsowo. Topory i naszyjnik odnaleźli saperzy poszukujący pozostałości po II wojnie światowej. Nadzór archeologiczny nad pracami prowadziła Agata Trzop-Szczypiorska. Według niej topory pochodzą z XIV-XV w. Trzy topory leżały w jednym miejscu, zaś czwarty odnaleziono ok. 20 metrów dalej. Każdy z nich ma inną wagę, rozmiar i kształt. Jak przyznała Agata Trzop-Szczypiorska, trudno jest jednoznacznie określić, czy topory służyły do walk, czy były narzędziami ciesielskimi.

Do muzeum trafił również naszyjnik, datowany na późną epokę brązu lub wczesną epokę żelaza (VI-V w. p.n.e.). Według Agaty Trzop-Sczypiorskiej, znalezisko wykonano z brązowej taśmy, ozdobiono ornamentem i wyposażono w haczyki, które zapinały obręcz.

W latach 2014-2015 wykonano podobne prace saperskie.  Na terenie 58 nadleśnictw (pośród 430 na terenie całego kraju) oczyszczono 30 tys. ha lasów. Saperzy odnaleźli 1,5 mln sztuk niewybuchów i niewypałów. W nadleśnictwie Okonek odnaleziono pochodzący z IX-VIII w. p.n.e. skarb złożony z 12 ozdób. Z kolei w nadleśctwie Koszęcin odnaleziono pochodzący z II wojny światowej niemiecki czołg oraz lotniczą bombę, w której znalazły się ulotki namawiające Niemców do poddania się.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Muzeum Ziemi Piskiej (źródło: Wikimedia Commons)

Piotr Mucha

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*