Na dnie jeziora znaleziono miecz sprzed kilkuset lat

Norwescy nurkowie znaleźli 500-letni miecz dwuręczny w jeziorze Mjøsa, największym jeziorze w Norwegii. Przypuszcza się, że mógł on należeć do ważnej osobistości w XVI wieku.

Miecz odkryli nurkowie Miro Baricic i Knut-Erik Gylder. Do tej pory głównie znajdywaliśmy śmieci. Miro, szybko uświadomił sobie, że to miecz – powiedział Gylder. Lokalna gazeta Oppland Arbeiderblad jako pierwsza tę historię. Po odkryciu miecza obaj nurkowie zabrali go do Muzeum Mjøs. Dyrektor muzeum, Arne Julsrud Berg, powiedział, że istnieją przesłanki, jakoby miecz ma około pięćset lat i że miejsce jego odkrycia sugeruje, że znajdował się na pokładzie łodzi. Jedna z teorii sugeruje, że mógł to być miecz wojenny. Miecz dwuręczny, taki jak ten, był powszechnie używany w wojnach i bitwach w Europie w XVI wieku – powiedział Julsrud Berg. Druga teoria dotycząca użycia miecza wskazuje, że ​​używano go do egzekucji. Mógł być również wykorzystywany do celów ceremonialnych lub dla pokazania statusu – dodał dyrektor muzeum.

Miecz został stosunkowo dobrze zachowany z powodu przebywania w wodzie słodkiej, a nie w wodzie słonej lub na powierzchni, co z pewnością znacząco wypłynęłoby na jego obecny stan. Zostanie zabrany do Muzeum Historii Kultury w Oslo w celu jego konserwacji, po czym zostanie przekazany do Norweskiego Muzeum Morskiego.

Źródło: thelocal.no

Fot.: Jezioro Mjøsa (wikimedia comnmons)

Marcin Cybulski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*