W Kutnej Horze, w środkowej części Czech archeolodzy odkryli 30 grobów masowych ofiar epidemii i głodu, datowanych na XIV – XV wiek n.e. Wykopaliska prowadzono na działce historycznego ossuarium w miejscowości Kutna Hora.
W grobach znaleziono 1500 szkieletów, co stanowi rekordową liczbę w Czechach od czasów średniowiecza. W każdym z masowych grobów pogrzebano od 50 do 70 osób.
Musimy zdać sobie sprawę z tego, że taki masowy grób reprezentuje próbkę populacji w bardzo krótkim okresie czasu, co jest dla nas niezwykle cenne: 30 grobów, o ile wiem, jest największym zbiorem w Europie – powiedział Jan Frolik z Instytutu Archeologii. Masowe groby otaczały całą północną stronę kostnicy, a częściowo jej zachodnią i wschodnią. Archeolodzy spodziewają się, że podczas badań wnętrza ossuarium dojdzie do odkrycia kolejnych grobów. Jamy grobowe stanowią kwadraty o wymiarach 2 x 2 m i głębokości 2,5 m. Starsze groby według ekspertów mają związek z głodem panującym w 1318 roku a inne związane są z epidemią dżumy występującą w latach 1348 – 1350. Groby nie były oznakowane na zewnątrz, w innym wypadku starsze jamy grobowe nie zostałyby uszkodzone w trakcie dalszego zakopywania i budowy kostnicy oraz kaplicy w okresie późniejszym, w XIV wieku. Odkryte groby nie zawierają zbyt wielu przedmiotów. Najczęściej znajdowano w nich brązowe i żelazne sprzączki oraz monety.
Ossuarium w Kuntnej Horze jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów dziedzictwa kulturowego w środkowych Czechach, który został poddany gruntownej przebudowie, finansowanej przez parafię Sedlec z przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży biletów wstępu. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęto w 2014 roku a potrwają one prawdopodobnie do 2024 roku. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na 55 milionów koron. Ossuarium będzie otwarte dla zwiedzających przez cały okres przebudowy.
Źródło: praguemonitor.com
Fot.: Wikimedia Commons
Zenon Purta