Na wraku jednego z okrętów Vasco da Gamy znaleziono przyrząd do nawigacji

Przeszukiwanie wraku okrętu należącego niegdyś do floty legendarnego portugalskiego odkrywcy Vasco da Gamy ujawniło niezwykle rzadkie i interesujące znalezisko. Archeolodzy natrafili na najstarszy znany egzemplarz przyrządu służącego do nawigacji, zwanego astolabium.

Okręt, którego wrak poddano eskploracji zatonął u wybrzeży Omanu w 1503 roku. Odnalezione astrolabium datowane jest pomiędzy 1495 a 1500 rokiem n.e. Przyrząd znajdował się na okręcie zwanym „Esmeralda”, wchodzącego w skład floty legendarnego portugalskiego podróżnika i odkrywcy Vasco da Gamy – człowieka, który jako pierwszy wytyczył drogę morską z Europy do Indii.

Wrak „Esmeraldy” odnalazł w 1998 roku zespół badawczy Blue Water Recoveries. Jednak badania archeologiczne wraku  z pewnych powodów rozpoczęto dopiero w 2013 r. Od tego czasu w trakcie trzech kolejnych eskpedycji podjęto z dna około 3000 tysiące artefaktów, w tym m. in. w 2014 roku odnaleziono ten niezwykle rzadki egzemplarz astrolabium. Dysk przedmiotu o średnicy 17,5 cm wykonany został z brązu i ma niespełna 2 mm grubości. „To niezwykły przywilej móc znaleźć coś tak rzadkiego, tak ważnego z historycznego punktu widzenia, co będzie studiowane przez całe środowisko archeologów i pozwoli wypełnić pewne luki” – powiedział David Mearns z Blue Water Recovery.

Astrolabium to astronomiczny przyrząd pomiarowy wykorzystywany w nawigacji do początku XVIII wieku. Przy jego pomocy można było wyznaczyć położenie ciał niebieskich nad horyzontem, poprzednik sekstantu.

Źródło: diverse24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*