Na Wzgórzach Golan odkryto fort z czasów króla Dawida

Na Wzgórzach Golan na pograniczu izraelsko-syryjskim archeolodzy odkryli fort z czasów króla Dawida. Ze wstępnych badań wynika, że został on zbudowany przez królestwo Geszur, sojuszników władcy Izraela.

Archeolodzy podczas prac na Wzgórzach Golan odkryli kompleks warowny, który według ich datacji pochodzi z wieku XI lub X przed Chrystusem. Według badaczy warownia ta należała do królestwa Geszur. Było to państwo sprzymierzone z Izraelem króla Dawida. Już znacznie wcześniej archeolodzy odkryli kilka miast należących do królestwa Geszur.

Fort pełnił prawdopodobnie formę kontroli regionu. Kierownicy wykopalisk argumentują, że na korzyść ich hipotez świadczy umiejscowienie fortu. Fort znajduje się w strategicznym miejscu, na niewielkim wzgórzu, nad kanionem, z widokiem na region.

Pozostałości po forcie to fragmenty około 1,5 metrowego muru, zbudowanego z dużych głazów bazaltowych. Obiekt mógł zajmować nawet tysiąc metrów kwadratowych.

Podczas prac znaleziono także duży bazaltowy kamień ze schematem przedstawiający dwie postacie z rozpostartymi ramionami. „Obok może znajdować się inny obiekt” – poinformowali archeolodzy. Odkryto również statuetkę kobiety trzymającej instrument muzyczny.

Wykopaliska zostały podjęte przed budową nowej dzielnicy. Odkrycie fortyfikacji powoduje, że zmienione będą plany rozwoju dzielnicy, aby chronić cenne znalezisko archeologiczne.

Źródło: polskieradio24.pl

Fot. Wzgórza Golan – Wikimedia Commons

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*