Konkurs na komiks opowiadający o Powstaniu Warszawskim

Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło konkurs na pełnometrażowy komiks o Powstaniu Warszawskim. Prace można przysyłać do 2 grudnia 2013 roku.

Zwycięski album komiksowy będzie miał swoją premierę w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Praca ma być inspirowana wydarzeniami z Powstania, losami jego uczestników i świadków, a także próbami ich odnalezienia się w powojennej, niełatwej rzeczywistości. Szczególnie docenione będzie wykorzystanie tych wątków, które nie były jeszcze nigdy podejmowane przez rysowników komiksów.

Aby przystąpić do konkursu, należy wysłać od 6 do 10 plansz, czyli fragment pełnometrażowej historii, wraz ze streszczeniem całego komiksu. Uczestnicy powinni posiadać konkretną wizję całości pracy, tak aby sprawnie zaplanować narrację na dokładnie 46 lub 54 strony.

Prace będzie oceniało jury w składzie: Przemek „Trust” Truściński – wieloletni dyrektor artystyczny projektów komiksowych Muzeum, jeden z czołowych polskich rysowników, Jacek Dukaj – licznie nagradzany pisarz fantastyki, jego opowiadania ukazały się w języku angielskim, czeskim, rosyjskim, niemieckim oraz węgierskim, nominowany w 2008 r. do Nagrody Literackiej Nike, Tomasz Bagiński – rysownik, animator, nominowany do Oscara w 2002 roku za swój debiutancki film krótkometrażowy „Katedra”, który powstał na podstawie opowiadania Jacka Dukaja, Zbigniew Kasprzak – jeden z najbardziej utytułowanych polskich rysowników komiksowych, mieszka i pracuje w Belgii, Sławomir Zajączkowski – scenarzysta komiksowy, znany głównie z albumów o tematyce historycznej i wojennej, wcześniej także publicysta, Tomasz Kołodziejczak – polski pisarz science fiction i fantasy, publicysta, szef Klubu Świata Komiksu w Wydawnictwie Egmont Polska, dr Katarzyna Utracka – historyk Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego: „Narysowanie pełnowymiarowej historii jest ciężką i żmudną pracą, wymagającą od autora kilkumiesięcznego zaangażowania. Dlatego też, zdecydowaliśmy się przyznać specjalne, dodatkowe honorarium za stworzenie takiej publikacji, wypłacane w formie stypendium. Prace nad albumem będą nadzorowane przez jedno z najprężniej działających wydawnictw komiksowych w Polsce – Klub Świata Komiksu Wydawnictwa Egmont Polska.

Przewidziano następujące nagrody:
I nagroda w wysokości 1.500 euro brutto
II nagroda w wysokości 1.000 euro brutto
III nagroda w wysokości 500 euro brutto

Strona konkursu: http://www.komiks.1944.pl/

Poniżej trailer:

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*