Odyseja

Najstarsza kopia „Odysei”

Archeolodzy odnaleźli w gruzach starożytnej świątyni glinianką tabliczkę, na której znajduję się 13 wersów heksametru. Greckie Ministerstwo Kultury podało, że jest to najstarsza kopia wielkiego dzieła Homera – „Odysei”.

Homer, grecki epik, pod koniec VIII wieku przed naszą erą stworzył ponadczasowe dzieło – „Odyseję”. Jest to opowieść o Odyseuszu, królu Itaki, który po dziesięciu latach tułaczki powraca do domu rodzinnego. Odzyskuje on także tron po wojnie z Trojanami i upadku tego starożytnego miasta. „Odyseja” jest jednym z najstarszych dzieł literackich, zaraz po „Illiadzie”, której autorem jest także Homer.

Tabliczka zawierająca tekst pochodzi najprawdopodobniej z III wieku naszej ery. Nie przeprowadzono jednak jeszcze specjalistycznych badań naukowych, które potwierdziłyby  czas powstania zapisków, jednak archeolodzy uważają, że pomyłka nie wchodzi w grę.

Płytę z trzynastoma wersami heksametru odnaleziono podczas wykopalisk w Olimpii, w pobliżu zrujnowanej świątyni Zeusa. Tutaj też udało się odnaleźć jeden z siedmiu cudów świata – posąg Zeusa z Olimpii.

Znalezisko jest niebywale cenne, ponieważ „Odyseja” opowiada o upadku Troi, co dla Greków było bardzo ważnym wydarzeniem. Dodatkowo w dziele Homera zawartych jest mnóstwo informacji dotyczących kultury greckiej.

W czasach starożytnych historie były opowiadane ustnie, stąd też ryzyko, że spisana wersja może nieco różnić się od oryginalnej opowieści. Mimo to jest to przypuszczalnie najstarsza spisana kopia „Odysei” Homera.

Źródło: nauka.rocks
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*