Archeolodzy odnaleźli w gruzach starożytnej świątyni glinianką tabliczkę, na której znajduję się 13 wersów heksametru. Greckie Ministerstwo Kultury podało, że jest to najstarsza kopia wielkiego dzieła Homera – „Odysei”.
Homer, grecki epik, pod koniec VIII wieku przed naszą erą stworzył ponadczasowe dzieło – „Odyseję”. Jest to opowieść o Odyseuszu, królu Itaki, który po dziesięciu latach tułaczki powraca do domu rodzinnego. Odzyskuje on także tron po wojnie z Trojanami i upadku tego starożytnego miasta. „Odyseja” jest jednym z najstarszych dzieł literackich, zaraz po „Illiadzie”, której autorem jest także Homer.
Tabliczka zawierająca tekst pochodzi najprawdopodobniej z III wieku naszej ery. Nie przeprowadzono jednak jeszcze specjalistycznych badań naukowych, które potwierdziłyby czas powstania zapisków, jednak archeolodzy uważają, że pomyłka nie wchodzi w grę.
Płytę z trzynastoma wersami heksametru odnaleziono podczas wykopalisk w Olimpii, w pobliżu zrujnowanej świątyni Zeusa. Tutaj też udało się odnaleźć jeden z siedmiu cudów świata – posąg Zeusa z Olimpii.
Znalezisko jest niebywale cenne, ponieważ „Odyseja” opowiada o upadku Troi, co dla Greków było bardzo ważnym wydarzeniem. Dodatkowo w dziele Homera zawartych jest mnóstwo informacji dotyczących kultury greckiej.
W czasach starożytnych historie były opowiadane ustnie, stąd też ryzyko, że spisana wersja może nieco różnić się od oryginalnej opowieści. Mimo to jest to przypuszczalnie najstarsza spisana kopia „Odysei” Homera.
Źródło: nauka.rocks
Fot. Wikimedia Commons
Karolina Charchowska