Najstarsze dzieło Ernesta Hemingwaya, które napisał w wieku… 10 lat. Odnaleziono rękopis

Ernest Hemingway, XX-wieczny pisarz i dziennikarz, pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Jego powieści podbijają świat, a jego postać i nazwisko jest chyba znana każdemu na świecie. Czy swoją pierwszą powieść napisał jak miał 10 lat?

Opowieść licząca 14 stron została napisana przez młodego Hemingwaya w 1909 roku, gdy miał 10 lat. Rękopis znaleziono na Florydzie u przyjaciół rodziny pisarza. Powieść opowiada o fikcyjnej podróży do Irlandii i Szkocji. Opisuje podróż koleją, a także linią oceaniczną RMS Mauretania. Autor od najmłodszych lat zwracał uwagę na detale w swoich opowieściach. W utworze młody Hemingway opisuje nawet liczbę śrub napędowych. Ernest Hemingway opisywał wszystko tylko z domysłów i z opowieści starszych, gdyż po raz pierwszy do Europy wyprawił się podczas I Wojny Światowej, a Irlandii i Szkocji nigdy głębiej nie poznał aż do końca swojego życia.

Krótka opowieść Hemingwaya trafiła do kolekcji pisarza – Telly’ego Otto „Toby” Bruce’ea. Bruce odziedziczył dużą część zbiorów Hemingwaya od wdowy po dziennikarzu Mary Welsh Hemingway. Nie jest jasne, jakie pobudki kierowały młodym pisarzem do napisania opowiadania, czy było to zaliczenie na język angielski, konkurs literacki czy sama przyjemność. Chyba nigdy się już tego nie dowiemy.

Źródło: mentalfloss.com

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*