Indonezja

Kolejna starożytna piramida w Indonezji

Na indonezyjskiej wyspie Jawa geolodzy zlokalizowali właśnie starożytną zagadkową piramidę, skrytą dotąd w leśnej głuszy. Badacze wykorzystali w tym celu zdjęcia satelitarne i radarowe a swym odkryciem pochwalili się na spotkaniu Amerykańskiego Związku Geologów.

Piramidy uważane powszechnie za symbol starożytnej cywilizacji egipskiej nie są wynalazkiem mieszkańców północnej Afryki ani tym bardziej czymś, co można było wznieść jedynie nad Nilem. Nowoczesne badania archeologiczne i geologiczne dowiodły, że podobne monumenty wznosili również ludzie w Ameryce Południowej, między innymi Majowie czy Aztekowie, a także mieszkańcy lasów Azji, jak np. Sumerowie czy ludy południowego- wschodu kontynentu.

Metody wykonywania zdjęć satelitarnych i radarowych oraz sondowania wnętrza Ziemi umożliwiły archeologom poszukiwania takich budowli i poznawanie ich charakteru. Niedawno geolodzy francuskiej firmy naftowej Maurel & Prom, działający właśnie takimi metodami, odkryli, że to, co wcześniej uważali za pokryte roślinnością wzniesienia a szczycie, którego wznoszą się ruiny jakiejś budowli, samo w sobie jest budowlą.  Za pomoc zdjęć radarowych i sondowania naukowcy ujawnili, iż korytarze rozciągają się daleko w głąb wzniesienia.

Do odkrycia doszło przypadkiem, podczas badań zbocza góry na zachodzie wyspy. To, co ujawniono może okazać się największą i najstarszą piramidą dziejach naszej cywilizacji.

Źródło: sputnik news.com
Fot.: Natawidjaja et al. / AGU Fall Meeting 2018

 Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*