Archeolodzy odkryli, największy jak dotąd, fragment obelisku pochodzący ze Starego Królestwa Egiptu. Obelisk należał do królowej Anchnesmerire z dynastii panującej w trzecim tysiącleciu p. n.e.
Profesor Philippe’a Collomberta z Uniwersytetu w Genewie poprowadziła szwajcarsko-francuską ekipę archeologów do zbadania nekropolii w Sakkarze (miejscowość w Egipcie położona na południe od Kairu i na zachód od Memfis). Grupa na miejscu odkryła górną część obelisku, pochodzącą z czasów Starego Królestwa. Należał on do królowej Anchnesmerire II żony Pepiego I z VI dynastii. Czas panowania VI dynastii przyjmuje się na lata 2347-2216 p.n.e.
Odkryty fragment ma 2,5 metra wysokości i został wyrzeźbiony w czerwonym granicie. Jest to największy odnaleziony tego typu obiekt z czasów VI dynastii Egiptu. Profesor Philippe’a Collomberta powiedziała: Możemy oszacować, że pełny rozmiar obelisku wynosił około pięciu metrów, gdy był nienaruszony.
Mostafa Waziri, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej Antyki przyznał,że znalezisko zostało odkryte we wschodniej części kompleksu pogrzebowego królowej, co ma potwierdzać,że zostało ono usunięte z pierwotnej lokalizacji. Królowe z VI dynastii zwykle miały dwa małe obeliski przy wejściu do ich komnaty pogrzebowej, ale ten obelisk został znaleziony trochę za daleko od wejścia do kompleksu świątynnego Anchnesmerire II – powiedział Waziri. Obelisk został przestawiony najprawdopodobniej przez pracujących w tym miejscu kamieniarzy. Większość nekropolii w czasach Nowego Królestwa i Późnego Okresu Egiptu było wykorzystywanych jako kamieniołomy, stąd też wysuwany jest wniosek o przesunięciu obiektu przez kamieniarzy.
Na szczycie obelisku można dostrzec charakterystyczny piramidion, czyli część wieńczącą szczyt piramidy bądź obelisku. Profesor Philippe’a Collomberta przypuszcza, że ten element pokryty był metalowymi bądź miedzianymi płytkami bardzo możliwe, że również ze złotymi dodatkami, aby mógł błyszczeć w świetle słonecznym na chwałę królowej.
Źródło: english.ahram.org.eg
Marcin Majchrzak