najwcześniejsze siodło w Azji Wschodniej

Odkryto najwcześniejsze siodło w Azji Wschodniej

W Mongolii archeolodzy odkryli najwcześniejsze siodło w Azji Wschodniej

Zbadane najwcześniejsze siodło w Azji Wschodniej pozwoliło wysunąć archeologom wnioski na temat rozwoju technologii jeździeckiej i walki na koniu oraz ich wpływowi na rozwój mongolskich kultur stepowych.

Archeolodzy wykorzystali datowanie radiowęglowe do analizy najstarszego prawdziwego drewnianego siodła w Azji Wschodniej. Dzięki niemu doszli do wniosków, że powstanie mongolskich kultur stepowych było prawdopodobnie wspomagane przez postęp w technologii jeździeckiej.

Siodło zbudowane z drewnianej ramy było w stanie unieść większy ciężar i zapewniało jeźdźcowi większą kontrolę, co pozwalało na różne rodzaje walki konnej.

Pomimo ich wszechobecnej obecności we współczesnej jeździeckiej aktywności, siodła i strzemiona nie były używane we wczesnych wiekach jazdy konnej. (…) Ich rozwój zrewolucjonizował wojnę na koniach i przyczynił się do daleko idących zmian społecznych w całej Eurazji, ale pochodzenie tej technologii pozostaje słabo poznane.

– stwierdzili autorzy badania.

Aby prześledzić początki tej rewolucji, zespół archeologów z instytucji z Azji, Europy i Ameryki Północnej zbadał siodło, które znaleziono w pochówku ludzi i koni w jaskini Urd Ulaan Uneet w zachodniej Mongolii. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Antiquity.

Skalibrowane datowanie radiowęglowe umieszcza siodło między 267 a 535 rokiem n.e., co czyni je najstarszym przykładem prawdziwego siodła ramowego z Azji Wschodniej. Ponadto dalsza analiza materiałów, z których składa się siodło, wykazała, że pochodzą one z pobliskich źródeł.

Skóra pochodzi od konia domowego, który został wyhodowany w okolicy, a drewno z lokalnych brzóz. Sugeruje to, że kultury koni na stepie wschodniej Eurazji nie tylko wykorzystywały tę nową technologię jeździecką, ale także odegrały kluczową rolę w jej rozwoju i produkcji.

Inne znaleziska z Mongolii datowane na mniej więcej ten sam okres obejmują wczesne metalowe strzemiona. Co ważne, okres, z którego pochodzi siodło, odpowiada powstaniu Kaganatu Rourańskiego, potężnej protomongolskiej „konfederacji imperialnej”, która podbiła znaczną część Azji Środkowej.

Nowa technologia siodła, która ułatwiła walkę na koniu, prawdopodobnie przyczyniła się do tego sukcesu. Kaganat przejął kontrolę nad Azją Środkowa dzięki zwycięstwom militarnym, więc jego powstanie mogło nie być możliwe bez tej zaawansowanej technologii siodeł.

W związku z tym, jak uważają badacze, to konkretne znalezisko może mieć dramatyczne implikacje dla naszego zrozumienia historii Azji Wschodniej i Środkowej. Te nowe ulepszenia w walce na koniu mogły przyczynić się do powstania wczesnych ustrojów stepowych. (…) Nasze odkrycia wskazują na przekonującą możliwość, że powstanie Rourana było wspomagane przez przewagę technologiczną związaną z wczesnym stosowaniem siodeł ramowych i metalowych strzemion.


Źródło:

  • Jamsranjav Bayarsaikhan, The origins of saddle and riding technology in east Asia: discoveries from the Mongolian Altai, Antiquity [dostęp: 14.12.2023].

Fot.: The origins of saddle and riding technology in east Asia: discoveries from the Mongolian Altai, Antiquity

Comments are closed.