Podpisano umowę na budowę nowej siedziby dla Archiwum Państwowego w Białymstoku

Umowa podpisana 22 sierpnia z firmą Skanska przewiduje powstanie nowej siedziby dla Archiwum Państwowego w Białymstoku do końca 2017 r. Obecna siedziba instytucji mieści się w zabytkowym budynku przy białostockim Rynku Kościuszki, co utrudnia jej modernizację i rozbudowę.

Obiekt przy ul. Mickiewicza o powierzchni ok. 3 tys. mkw. zapewni odpowiednie warunki dla przechowywania i korzystania z dokumentacji historycznej zgromadzonej przez placówkę. Budynek zostanie wyposażony w specjalistyczny system wentylacji oraz system zarządzania BMS, którego zadaniem będzie ograniczenie kosztów eksploatacji obiektu, przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności i bezpieczeństwa.

W nowej siedzibie, obok magazynów, powstaną pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale konferencyjna i wystawiennicza. Pozwoli to instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną adresowaną do mieszkańców regionu oraz wszystkich zainteresowanych historią Podlasia.

Najstarsze dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Białymstoku pochodzą z XVI w. Instytucja przechowuje także m.in. akta administracji pruskiej z lat 1795-1807, urzędów z terenu byłych guberni łomżyńskiej i suwalskiej z lat 1867-1917 oraz akta Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku. Gromadzi również dokumentację powstającą współcześnie w instytucjach państwowych i samorządowych.

Projekt nowej siedziby wykonało warszawskie biuro projektowe Mateusz Wejchert Architekt, Autorem koncepcji jest białostocka firma Arkon Jan Kabac.

Środki na budowę w wysokości 19,6 mln zł zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od kilku lat Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych prowadzi działania na rzecz unowocześnienia infrastruktury służącej zabezpieczaniu i udostępnianiu obiektów polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego. Do tej pory powstały siedziby dla archiwów państwowych w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Radomiu i Bielsku-Białej. Rozbudowywano lub zmodernizowano archiwa w Gdańsku, Lublinie, Międzyzdrojach i Bolesławcu. Zakończone zostały prace projektowe nowego budynku dla Archiwum Narodowego w Krakowie i rozbudowy Archiwum Państwowego w Poznaniu. W październiku tego roku zostanie oddana do użytku siedziba Archiwum Państwowego w Rzeszowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*