Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali metodę diagnozy procesów degradacji papieru i innych materiałów opartych na celulozie. Badania mogą pomóc w uratowaniu zabytków, m.in. rysunku Leonarda da Vinci, który staje się coraz mniej wyraźny.
W pracach zespołu włoskich badaczy uczestniczy dr hab. Joanna Łojewska z Wydziału Chemii UJ.
Jak informuje serwis prasowy UJ, technologia opracowana na krakowskiej uczelni dotyczy cząsteczek pochłaniających światło, czyli chromoforów. Powodują one zażółcenie materiału i deformację łańcucha celulozy. Polscy badacze wiedzą, jak je identyfikować i mierzyć ich koncentrację.
Ta wiedza pozwala na stworzenia skutecznych technik konserwacji, które umożliwiłyby uratowanie wielu cennych zabytków. Jednym z nich jest rysunek, prawdopodobnie autoportret Leonarda da Vinci z początku XVI wieku. Artysta wykonał go czerwoną kredą. Wilgoć spowodowała, że rysunek uległ zażółceniu i staje się z czasem coraz mniej wyraźny. Przełomowa technika pozwala mieć nadzieję na powstrzymanie, a nawet częściowe cofnięcie tego procesu. Pracuje nad tym zespół włoskich fizyków i specjalistka z Wydziału Chemii UJ, specjalizującą się m. in. w problematyce degradacji papieru.
Dr hab. Joanna Łojewska wyklucza klasyczne metody chemiczne, analizuje natomiast użycie niskotemperaturowej plazmy. Metoda znajduje się w fazie testów.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl