W Peru odnaleziono dziecięce kości

Peruwiańscy archeolodzy odkopali 77 pochówków należących do ludzi stanowiących mieszaninę trzech przedinkaskich kultur Chimú, Salinar i Viru. Znaleziono w nich szkielety 47 osób, wśród których znajdowało się co najmniej dwanaścioro dzieci. Szkielety należące do dzieci posiadają nacięcia na kościach klatki piersiowej, które mogą dowodzić, iż zostały one złożone w ofierze.

21 marca bieżącego roku robotnicy budowlani, pracujący przy układaniu rur i kopaniu kanałów nawadniających na obszarze dystryktu Huanchaco w pobliżu miasta Trujillo, natrafili na pozostałości starożytnych pochówków. Ściągnięci na miejsce archeolodzy odkopali 77  trumien. Znaleźli w nich 47 szkieletów należących do ludu stanowiącego mieszaninę trzech przedinkaskich kultur: Chimú, Salinar i Viru. Spośród wszystkich szkieletów 12 należało do dzieci. Victor Campaña León dyrektor Las Lomas Archeological Rescue Project, organizacji która przeprowadziła wykopaliska, powiedział, że na kościach klatki piersiowej tych dzieci znajdują się ślady nacięć. Jego zdaniem dowodzi to, iż próbowano w ten sposób wyciąć im serce i złożyć je w ofierze. Celem składania ofiar mogło być jego zdaniem przebłaganie bogów, aby ci zesłali deszcz potrzebny do nawodnienia upraw wodnych. Oprócz trumien odkopano także kości zwierząt zaliczanych do rodziny wielbłądowatych (mogła to być wikunia lub alpaka), a także ok. 115 waz pochodzących z kultur Chimú, Salomar i Viru.

Cywilizacja tworzona przez plemię Chimú istniała na tym obszarze między rokiem 900 a 1470, kiedy została podbita przez Inków. Dotychczas nie znano jednak przykładów ofiar z ludzi składanych przez to plemię. Jest to pierwszy taki przypadek. Takie ofiary składali Inkowie, Aztekowie oraz Majowie.

Źródła: livescience.com, mysteriousuniverse.org, dailymail.co.uk
Fot: Wikimedia Commons

Damian Sideł

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*