Naziści po 1945 roku – wielkie polowanie na zbrodniarzy wojennych czy wielkie oszustwo? | Patronat medialny

Już 11 września w księgarniach pojawi się nowa książka opisująca wielkie polowanie na niemieckich zbrodniarzy wojennych po 1945 roku. Pozycja ta została objęta naszym patronatem medialnym.

Naziści. Na celowniku sprawiedliwości” profesora Donalda McKale’a to przenikliwa analiza losów nazistów po II wojnie światowej. Z płynnej i precyzyjnej narracji wyłania się wstrząsająca opowieść o gorzkim kontraście między długoletnimi cierpieniami ofiar a beztroskim życiem zbrodniarzy.Hitlerowskie Niemcy, kierując się bezwzględną ideologią nazizmu, doprowadziły do śmierci 6 milionów Żydów. „Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” było ideą, która uruchomiła wielką machinę ludobójczą, a tej służyły tłumy fanatycznych wyznawców. Dlaczego więc ci, którzy cierpieli z powodu nieludzkich prześladowań po wojnie spotkali się co najwyżej z obojętnością? Dlaczego największych zbrodniarzy i oszustów II wojny światowej nie spotkała zasłużona kara, nawet w przypadku oczywistych dowodów i wiarygodnych świadków?


Profesor Donald M. McKale wnikliwie bada powojenne życiorysy nazistów. Obok znanych nazwisk, takich jak Hermann Göring czy Heinrich Himmler, umieszcza także Wernera Besta, mordercę zza biurka, niesłusznie uznawanego za wybawcę Żydów duńskich, czy Ernsta Buchnera odpowiedzialnego za kradzież dzieł sztuki na ogromną skalę. Autor konstruuje sprawną opowieść, przeplatając wyciągi z akt procesowych z komentarzami i pytaniami, bada głośne procesy i wyroki, śledzi zapomniane losy i wydarzenia, wciągając czytelników w sam środek historii sprzed lat. „Naziści. Na celowniku sprawiedliwości” to kolejna analiza historii hitleryzmu autorstwa profesora McKale’a, który jest czołowym amerykańskim badaczem dziejów II wojny światowej i Holokaustu. Autor nie boi się obalania mitów czy podważania powszechnie obowiązujących opinii i uznawany jest za historyka bezkompromisowego.

„Naziści. Na celowniku sprawiedliwości” to nie tylko wnikliwa praca archiwistyczna, ale także solidne studium kultury kłamstwa, pokazujące jak liczbę ofiar Zagłady drastycznie zaniżano lub próbowano całkowicie negować ludobójstwo na Żydach, Cyganach i Słowianach. Autor podkreśla, że próby obrony i żądanie uniewinnienia oskarżonych były podstawą wykształcenia się poglądów negacyjnych i rewizjonistycznych oraz powstania poglądu, że Żydzi stworzyli mit Holocaustu.

Książka prof. Donalda M. McKale prezentuje portrety wybranych nazistów, a także stawia uniwersalne pytania o sens i istotę ofiary, naturę zła, o zbrodnię bez kary. Złożona z elementów powieściowych, biograficznych, eseistycznych i archiwistycznych, odkrywa zarazem historyczne prawdy, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach. To pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych II wojną światową, ale także dla każdego, kto lubi zgłębiać historie z pozoru znane.

Autor: Donald M.McKale

Tytuł: „Naziści. Na celowniku sprawiedliwości”

Wydawnictwo: Muza SA

Stron: 544

ISBN: 978-83-7758-465-1

Premiera: 11.09.2013 

2 komentarze

 1. Michał S. de Zieleśkiewiewicz

  Szanowni Państwo,
  Bądźcie tak dobrzy i powiedzcie mi, członkowi ruchu oporu w czasie II Wojny Światowej, jaki to naród, plemie „naziści” Gdzie oni mieszkają mieszkali ? marsie, księżycu.
  Oprócz Żydów, Niemcy, wymordowali około trzech milionów Polaków -Słowian.

  Panie, Panowie

  Wybielacie zbrodnie niemieckie, ludobójstwo

  Nazizm to filozofia tak jak faszyzm

  Ukłony

  Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

  • A gdzie tam szanowny panie jest napisane, iż to był naród „naziści”?

   To jet określenie pewnej grupy a nie narodu. Tak samo jak w Polsce nie pisze się, że podczas PRL mordowali i prześladowali Polacy ale komuniści.
   Gdzie tutaj jest wybielanie kogoś? Czy Ci ludzie nie byli nazistami?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*