„Nie mam nic do ukrycia”. 95-letni Niemiec oskarżony o udział w mordzie 34 tys. obywateli ZSRR

Wydaje się, że bezkarne lata swojego życia Herbert Wahler ma już za sobą. Jego nazwisko widnieje na liście eskadry śmierci SS odpowiedzialnej za zbiorowy mord w okolicy Kijowa na Ukrainie. Jednocześnie odpowiada jednak dziennikarzom „nie mam nic do ukrycia”.

Ponad 70 lat temu Herbert Wahler miał służyć w Einsatzgruppe C – grupie nazistów odpowiedzialnych za mordowanie „wrogów” na tle rasowym oraz politycznym na obywatelach Związku Radzieckiego w roku 1941. Emeryt zamieszkujący w okolicy niemieckiego Kassel zgadza się, iż jego nazwisko widnieje na liście żołnierzy z Einsatzgruppe C. Dziennikarzom, którzy go naszli, odparł: Nie mam nic do powiedzenia, nic ode mnie nie usłyszysz, to co było, jest skończone.”

Einsatzgruppe C było odpowiedzialne za mord na obywatelach Związku Radzieckiego w Babi Yar – zachodniej części ukraińskiej stolicy. Jednego dnia naziści zastrzelili 34 tysiące osób. Oznacza to, że naziści jednego dnia zamordowali o kilkanaście tysięcy więcej osób, niż sowieci podczas całej zbrodni katyńskiej.

Drugim żyjącym jeszcze członkiem Einsatzgruppe C, jest Kurt Gosdek. Na trop Gosdeka, jak i Wahlera wpadli „Łowcy Hitlerowców” i umieścili ich na 80-cio punktowej liście byłych członków Einsatzgruppe C w 2014 roku.

Gosdek na pierwszej linii swojej obrony mówi, że nic nie wiedział o masakrze, która się odbyła w Kijowie. On miał stacjonować kilka kilometrów przed linią frontu i naprawiać pojazdy. Jak dodaje o samym Holokauście, w którym swoje życie straciło 6 milionów samych Żydów, dowiedział się dopiero po wojnie.

Proces przeciwko byłym żołnierzom Einsatzgruppe C jeszcze się nie odbył i nie odbędzie się dopóty, dopóki prokuratorzy nie zdobędą wystarczającej ilości dowodów i postawią konkretne oskarżenia. Musimy co najmniej potwierdzić, jaki okres czasu był ktoś w jednostce i jakie zbrodnie popełnione przez jednostkę, w jakiej się znajdowali – powiedział AP, Zuroff, „naczelny łowca” nazistów.

Błażej Filipiak

Źródło: dailymail.co.uk

3 komentarze

  1. Mariusz Płatek

    Sami kucharze, mechanicy …

  2. 29 sierpnia 2017 roku? proszę poprawić date mordu.

  3. Jak j bym znalazł pana zbrodniarza po tylu latach to bym mu po cichu oddał za zamordowanych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*