Niesamowity ślad działalności neandertalczyków na ziemiach polskich

Archeologowie odkryli dużą pracownię kamieniarską na terenie Śląska, która była wykorzystywana przez neandertalczyków. Szacunkowo datuje się jej powstanie na 60 tys. lat – mówi dr. Hab. Andrzej Wiśniewski. Jak pokazują badania była to jedna z większych tego typu wytwórnia,  gdzie produkowano nawet 17 tys. wyrobów.

Do odkrycia doszło na terenie Pietraszyna, przez badaczy instytutu archeologii uniwersytetu wrocławskiego
 w traktacie wykopalisk trwających od 2018 roku. Prace były prowadzone wspólnie wraz z Instytutem Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki.

Sapiens neanderthalensis to wymarły przedstawiciel rodzaju homo i mimo, że był on spokrewniony z naszymi przodkami, to genetycznie stanowił odrębny gatunek. Na polskich ziemiach historia neandertalczyków prawdopodobnie rozpoczęła się 300 tys. lat temu. Ich najstarsze ślady znaleziono nad Wisłą i datuje się
 je na 200 tys lat.

Głównym miejscem zasiedlenia naszych ewolucyjnych krewnych były głównie jaskinie, stąd też przełomowe stało się odkrycie wrocławskich badaczy, wskazujące na to, że prawdopodobnie mogli oni regularnie eksploatować ziemie. Wcześniejsze wykopaliska naukowców nie pokazywały jednak tego, że neandertalczycy utrzymywaliby swoje posiadłości na stałe. Archeolodzy znajdowali jedynie poszczególne narzędzia porozrzucane w różnych miejscach, które mogły świadczyć jedynie o uboju zwierzyny np. mamutów.

Odkrycie, którego dokonano w Pietraszynie, jednoznacznie wskazywałoby na to, jak podkreślają archeolodzy,
że neandertalczycy musieli zamieszkiwać te tereny przez pewien dłuższy czas. Tak wbrew wcześniejszym ocenom naukowców, okrycie pracowni kamieniarskiej może świadczyć o bardzo dobrze rozwiniętej organizacji terytorialnej i regularnej eksploatacji ziemi przez naszych ewolucyjnych braci.

Źródła: pl.wikipedia.org, naukawpolsce.pap.pl, rp.pl

 Weronika  Barabasz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*