Izraelczyk podejrzany o znieważenie pomnika w KL Auschwitz

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu nadzoruje dochodzenie w sprawie Izraelczyka Zeevowa K,, który jest podejrzany o znieważenie pomnika ofiar na terenie niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.

20-latek w środę zwiedzał Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Około godz. 13:10, tuż po wejściu na teren Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau, miał oddać mocz na jego schodach. Świadkiem zachowania była przewodniczka grupy, która zwiedzała Muzeum w tym samym czasie. Poinformowała pracowników straży, którzy wezwali policję.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 261 kk – „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyraził skruchę, nie potrafił jednak wskazać motywów swojego zachowania – powiedział rzecznik.

Z podejrzanym uzgodniono karę grzywny. Ma ona wynosić 250 stawek dziennych po 20 zł. Na jej poczet zajęto należące do niego 2 tysiące złotych.

Źródła: dzieje.pl, kodeks.ws

Nicola Chwist

One Comment

  1. Czesław Maliszewski

    Na poczet kary zajęto……..teraz musi kraść by przeżyć…noo, ale będzie miał przynajmniej uzasadnienie na swój złodziejski czyn

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*