Niezwykłe odkrycie w Jordanii

Podczas prac archeologicznych południowej Jordanii polscy archeolodzy dokonali niespodziewanego odkrycia.

Polscy uczeni odkryli osadę z czasów neolitu. Prace archeologiczne prowadzili w niedostępnym górskim terenie, który nie był wcześniej badany. Teren objęty badaniami jest trudno dostępny. Prowadzi do niego stroma ścieżka po kilkusetmetrowej grani. Tą drogą trzeba było znieść zarówno sprzęt, jak i żywność.

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie od zeszłego roku prowadzą badania na stanowisku Munqata’a oraz Faysaliyya, w rejonie miejscowości Shawbak.

Munqata’a jest najdalej wysuniętą na wschód osadą związaną z późną fazą neolitu, jaką do tej pory odkryto. Nasze badania można uznać za pionierskie, ponieważ nikt wcześniej nie prowadził prac wykopaliskowych w tym niedostępnym górskim terenie – wyjaśnił kierownik ekspedycji Piotr Kołodziejczyk. Jego zdaniem na tym terenie można się spodziewać innych, doniosłych znalezisk. – Zamierzamy sondować kolejne w najbliższych latach – zapowiedział.

Osadę otaczały kamienne mury. W jej środku stał budynek, który był najprawdopodobniej świątynią lub mieszkaniem wodza. W pobliżu murów odnaleziono wiele artefaktów, m.in. groty strzał i ceramikę.

Projekt naukowców z UJ jest finansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki przyznanego na lata 2017-2021

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, wprost.pl, o2.pl

 

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*