Odnaleziono fragment rzeźby faraona Echnatona

Wykonany z gipsu fragment rzeźby faraona Echnatona został odnaleziony przez archeologów w egipskim Tel El-Amarna. Przedstawia on głowę egipskiego władcy, który żył i panował w XIV wieku przed narodzinami Chrystusa.

Zespół brytyjskich i egipskich archeologów w czasie prac archeologicznych w mieście Tel El-Amarna odnalazł fragment rzeźby faraona Echnatona. Ów fragment przedstawia głowę egipskiego władcy. Wykonany z gipsu odkryty fragment miał wymiary 9×13,5×8 centymetrów. Został on odnaleziony w czasie prac archeologicznych prowadzonych w świątyni boga Atona.

Miasto w którym dokonano odkrycia gipsowego fragmentu rzeźby zostało założone przez faraona Echnatona. Ten, znany także jako Amenhotep IV był egipskim władcą XVIII dynastii. Żył i panował w XIV wieku przed naszą erą. Jego panowanie znane jest z wielu reform – między innymi dotyczących religii, a także ekonomii. Jedną z jego żon była słynna Nefertiti.

Badania archeologiczne w założonym przez Echnatona Tel El-Amarna trwają od 1977 roku i prowadzone są przez badaczy z uniwersytetu Cambridge. Miasto to w czasie panowania Amenhotepa IV stało się stolicą państwa egipskiego.

Źródło: english.ahram.org.eg

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*