Nowe materiały dotyczące historii harcerstwa

Do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zostały przekazane różnego rodzaju dokumenty i zbiory dotyczące historii harcerstwa.

Archiwalne źródła historyczne zostały przekazane przez pochodzącego z Przemyśla lekarza Jacka Witkiewicza. Wartościowe zbiory należały wcześniej do jego ojca, który przed wojną w czasie studiów na lwowskim uniwersytecie był członkiem grupy skautów. Według specjalistów to bardzo cenne materiały historyczne, które mogą powiedzieć wiele na temat ówczesnych harcerzy i ich zasad. Wśród zbiorów znajdują się między innymi podręczniki skautowskie wydawane we Lwowie, których odbiorcami byli skauci i harcerze. Są tam także pliki programów wykładów lwowskich z 1920 roku, oraz bardzo cenna broszura dotycząca bitwy pod Zadwórzem. Zadwórze obecnie znajduję się na terenie Ukrainy.

Jednak w 1920 roku w tym miejscu doszło do bitwy pomiędzy oddziałem Obrońców Lwowa, a bolszewicką Pierwszą Konną Armią Siemiona Budionnego. Dowódcą Obrońców Lwowa został kapitan Bolesław Zajączkowski. Bitwę tą nazywa się także Polskimi Termopilami. Kolejnym źródłem jest również podręcznik „Szkoła Harcerza” Stanisława Sedlaczka wydany w 1921 roku w Warszawie. Dokumenty będą odpowiednio oczyszczone. Po zabezpieczeniu i przerobieniu cyfrowym zbiór trafi do Internetu. Archiwalne źródła mogą również trafić na przyszłoroczną wystawę dotyczącą setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródła: nowiny24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Natalia Piechowiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*