Nowe odkrycie w Muzeum Auschwitz

Podczas prac konserwacyjnych znaleziono zgnieciony fragment papieru. Muzeum poinformowało o tym 10 kwietnia na swoim Twitterze. Okazał się on kawałkiem gazety „Chwila poranna”, która była wydawana w języku polskim od 1934 do 1939 roku.

Informacja o znalezisku została zawarta w trzech Tweetach (krótka wiadomość tekstowa zawierająca maksymalnie 280 znaków): „Podczas konserwacji walizki, na której znajduje się podpis »H. Schonberg«, w otworze po wypadniętym sęku, znaleziono zgnieciony w kulkę fragment gazety. Po ostrożnym rozprostowaniu okazało się, że to strona z popularnego we Lwowie dziennika o nazwie „Chwila poranna”, wydawanego w języku polskim od 1934 do 1939 roku. Odnaleziony fragment pochodził z 22 maja 1937 r. (sobota). Fragment gazety, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, które pomogły ustalić stan zachowania papieru, został odkwaszony i zabezpieczony. Papier nie został wyprasowany, by nie zatrzeć historii obiektu. Przechowywany jest bezpiecznie razem z walizką”.

Odkrycie jest bardzo ważne, bo dzięki niemu dowiemy się, o czym głośno było 22 maja 1937. Niestety wielu ludzi nie docenia tego typu źródeł historycznych. Na portalach pojawiają się już sarkastyczne i pełne kpiny komentarze, w tym także antysemickie.

Źródło: wprost.pl

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*