Nowe tajemnice Zamku Książ

Nowe tajemnice w Zamku Książ: podczas prac remontowych pracownicy postanowili podzielić się „świeżymi” tajemnicami. Otóż odnaleziono szyby windowe, które mogą stać się kolejną atrakcją zamku.

W Zamku Książ mogło znajdować się kilkanaście różnorodnych wind, które działały już w latach 20., jednak dziś nie są one kompletne. Pozostały po nich jedynie mechaniczne części i szyby, które według Rafała Wiernickiego (prezesa zamku), staną się dodatkową atrakcją.

Jeden z szybów został odkryty przez pracowników podczas remontu Sali krzywej i przyległości: łączył on drugą i czwartą kondygnację (tam mieszkała służba). W celu pokazania potomnym, gdzie było do niego wejście postanowiono pozostawić zbrojone metalem drzwi. Część zamkowych szybów będzie można podziwiać z dołu. Jednym z ciekawszych jest szyb w kształcie sześcioboku z okienkami. Wiernicki wspomniał, iż musiała tam być jakaś ażurowa klatka i dlatego pracownicy chcą to miejsce pokazać za pancerną szybą. Wspomina się także o możliwości obejrzenia 2 szybów w najstarszej części zamku podczas jego zwiedzania z przewodnikiem. W codziennym użytku było kilka podstawowych wind – korzystali z nich Hochbergowie, potem podczas wojny Niemcy oraz organizacje, które władały zamkiem i prowadziły nim wówczas kolejne przebudowy. Według obliczeń pracowników w czasach, kiedy w  zamku mieszkała Księżna Daisy, było 8 wind, spośród których 1 była windą kuchenną (od drugiej kondygnacji do piątego piętra), a 2 były towarowymi – z piwnic na wino do Sali balowej. Już w tym roku turyści będą mogli zobaczyć niedostępne do tej pory szyby.

Źródło: radiowroclaw.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*