Nowoczesne Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu wkrótce otwarte z oryginalną Enigmą

Prawdopodobnie twórcom nowo powstającego Centrum Szyfrów Enigma uda się sprowadzić na wystawę oryginalna niemiecka maszynę szyfrującą. Ekspozycja ma zostać otwarta latem tego roku. Piotr Bojarski, kierownik placówki uchylił dziennikarzowi PAP kilka interesujących informacji na temat funkcjonowania tego nowoczesnego muzeum.

W centrum Poznania, w budynku gdzie znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powstaje nowoczesne Centrum Szyfrów Enigma. Na skrzyżowaniu ulic św. Marcina i Tadeusza Kościuszki trwają aktualnie intensywne prace remontowe. Piotr Bojarski, kierownik powstającego Centrum, przybliżył PAP kilka szczegółów odnośnie nowego muzeum.

Po pierwsze Centrum Szyfrów Enigma, wspierane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa, liczy, że uda się wypożyczyć oryginalną niemiecką Enigmę. Kierownik Bojarski zaznacza przy tym, że „nie będziemy muzeum w tradycyjnym rozumieniu tego słowa – goście Centrum Szyfrów zmierzą się bowiem z intelektualnym wyzwaniem, przygotowanym dla nich na nowoczesnej, obfitującej w multimedia ekspozycji. Przygotowuje ją krakowska firma New Amsterdam, doświadczona w tego typu wystawach – ma na swoim koncie m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”.

Prace nad ekspozycją i jej narracją są już wysoce zaawansowane. Poznańska atrakcja ma wedle twórców łączyć ze sobą wątek ogólnej historii szyfrów i szyfrowania z historią złamania kodu Enigmy przez M. Rejewskiego, H. Zygalskiego oraz J. Różyckiego, a przy tym uzupełniać wystawę trwającą do dnia dzisiejszego rewolucją informatyczną w dziedzinie szyfrowania.

Piotr Bojarski wyjaśnia, że odbiór wystawy będzie nie tylko rzeczowy, ale także przystępny dla zwiedzających. Wedle kierownika Centrum „w jej odbiorze pomogą audioprzewodniki, przygotowane w językach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim, a także ścieżki zwiedzania przystosowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami”.

Przygotowywana ekspozycja ma składać się z trzech części. Pierwsza z nich będzie opowiadać o historii szyfrowania informacji – od starożytności po czasy II wojny światowej. Zwiedzający jeśli zechcą będą mogli spróbować własnych sił w sztuce szyfrowania. W drugiej części wystawy odnajdziemy informacje o historii złamania słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Natomiast trzecia część nawiąże do czasów współczesnych. Wedle zamysłu twórców, głównym motywem jest wskazanie działań kryptologów jako motoru napędowego w rozwoju informatyki i technologii cyfrowej.

O samej Enigmie Bojarski mówi, że „będzie elementem naszej opowieści, ale nie jej centrum”. Po czym w wywiadzie uzupełnił, że „ekspozycja kładzie główny nacisk na dzieje niesamowitego sukcesu intelektualnego poznańskich kryptologów, który przyczynił się do zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą. Zwiedzający ją poznają m.in. polskie wynalazki, które pomogły w deszyfrażu informacji przesyłanych przez Niemców za pomocą Enigmy: płachty Zygalskiego czy bombę Rejewskiego”.

Kierownik Centrum powiedział także, że na ekspozycji znajdą się też artefakty pozyskane od rodzin polskich kryptologów: listy, zdjęcia, drobne przedmioty osobiste. Trwa obecnie kwerenda, która ma na celu wytypowanie najciekawszych obiektów i ich pozyskanie.

„Ważnym elementem Centrum będzie mediateka, gromadząca wszelkiego rodzaju materiały cyfrowe i książkowe, poświęcone tematowi walki polskich kryptologów z szyframi Enigmy. Będzie można z niej korzystać niezależnie od zwiedzania wystawy. CSE będzie też animować przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne, związane z tematyką szyfrów, matematyki i informatyki” – uzupełniał kierownik Centrum

Centrum zamierza prowadzić działalność edukacyjną on-line. Zgodnie z zapowiedziami oferta zostanie uruchomiona we wrześniu wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Trwają prace nad stroną internetową, kierowaną do potencjalnych gości oraz osób zainteresowanych prezentowaną tematyką.

Centrum Szyfrów Enigma będzie nową marką Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych instytucji kultury zarządzanych przez PCD są Brama Poznania i Trakt Królewsko-Cesarski.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*