Nowy zabytek w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Podczas konferencji „Sięgając do źródeł” przekazano Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie rękopis pieśni „Wiosna”, której autorem jest oczywiście polski kompozytor i pianista – Fryderyk Chopin.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina nabył rękopis chopinowskiej pieśni na aukcji J. A. Stargardt w Berlinie. Jak się później okazało jest to jedna z kopii podarunkowych, która została wykonana specjalnie dla malarza Teofila Kwiatkowskiego. 12 lipca br. oficjalnie przekazano rękopis Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w trakcie konferencji „Sięgając do źródeł”, odbywającej się w Łazienkach Królewskich. „Rękopis, który z jednej strony jest zapisem muzyki, pokazuje kim Chopin był, jako prywatny, osobisty twórca, nie ten publiczny, nie ten z sal koncertowych. Pokazuje też, co się z nim, jako człowiekiem, działo w ostatnich latach jego życia. Myślę, że dla nas jako osób, dla których dziedzictwo Chopina i fakty dotyczące jego osoby są przedmiotem badań, tego typu świadectwo jest absolutnie poza jakąkolwiek możliwą oceną, jego wartość jest po prostu bezcenna” – podkreślał dyrektor Narodowego Instytut Fryderyka Chopina dr Artur Szklener. Dodajmy, że w warszawskim muzeum znajduje się już pięć rękopisów autorstwa jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych.

Rękopis pieśni „Wiosna” to jednostronnie zapisana karta. Stanowi wersję utworu tylko i wyłącznie na fortepian, bez uwzględnienia partii głosowych i słów pieśni. Poniżej tekstu muzycznego można dostrzec dedykacje: „Kochanemu Teofilowi Kwiatkowskiemu FChopin [I] 4. Sept. 1847. Paryż”. Po lewej stronie zaś znajduje się podpis malarza.

Zwiedzający będę mogli podziwiać nowy zabytek w sali „Kompozytor” w warszawskim Muzeum Fryderyka Chopina, w dniach od 13 lipca do 3 września 2017 roku.

Źródło: wpolityce.pl
Fot: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*