Odkrycie archeologiczne we Włoszczowej: most prowadzący do grodziska stożkowatego

To pierwszy taki most w Polsce. Przerzucony był przez fosę, gdzie po drugiej stronie znajdowało się średniowieczne grodzisko stożkowate z przełomu XIV i XV wieku.

Nieduży kopiec Św. Jana stanowi pozostałości po grodzisku, na którym znajdowała się drewniana wieża mieszkalno-obronna, otoczona palisadą. Elementy konstrukcyjne mostu odkryto przypadkowo. „Cieszę się, bo to jest pierwszy możliwy do rozpoznania konstrukcyjnie most przy tego typu grodzisku” – mówi dr Czesław Hadamik. Warto dodać, że wcześniej nie znaleziono nigdy mostu tylko do tak małych celów obronnych, jak wieże na kopcach.

Pozostałości mostu. Źródło: www.gmina-wloszczowa.pl

Drewno zachowało się na tyle dobrze, by spróbować zrekonstruować wirtualnie most. Wyraźnie widać drewniane zaciosy, którymi łączono poszczególne elementy konstrukcji przeprawy”  – wyjaśnia dr Hadamik. „Ten most był tak zrobiony, żeby w razie potrzeby można go było łatwo zawalić, spalić, żeby ewentualni najeźdźcy nie mogli się do niego dostać.” – dodaje archeolog.

Wykopaliska w tym miejscu trwają od 2009 roku. Wcześniej dr Hadamik prowadził badania z nieżyjącym już drem Zygmuntem Pyzikiem. Naukowcy zajmowali się wcześniej włoszczowskim kopcem. Dzięki nowemu odkryciu wiedza o fortalicji i jej historii zostanie wzbogacona.

Szerokość mostu wynosiła około 2,5 m. Natomiast, jeśli chodzi o wieżę mieszkalno-obronną, była ona prawdopodobnie dwu lub trzykondygnacyjna, z podpiwniczeniem. Badacze przypuszczają, że grodzisko funkcjonowało przez około sto lat. Wieża najprawdopodobniej spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Most natomiast zawalił się i pozostał w fosie przykryty namuliskami i próchnicą bagienną.

Gródek prawdopodobnie był najpierw własnością Piotra z Radomia herbu Pierzchała, który nabył Włoszczowę w roku 1398, następnie zaś była ona własnością Szafrańców, którzy, jak mówi dr Hadamik: „…osiedlili się na tym gródku, być może budując w tym czasie obszerniejszą rezydencję na odległym o niecały kilometr Podzamczu”. Miejsce to zostało opuszczone w XVI wieku.

Planowana jest wirtualna rekonstrukcja mostu. Jednak aby ją przeprowadzić, konieczne jest odsłonięcie całego pasa w obrębie fosy, gdzie znajdują się pozostałości mostu. Tymczasem trwają badania dendrochronologiczne, które pozwolą na ustalenie czasu ścięcia drzewa do budowy przeprawy.

Zdjęcie z nagłówka: Wykopaliska we Włoszczowej. Źródło: www.gmina-wloszczowa.pl

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*