Kościuszko bohaterem wirtualnego muzeum

Za niecałe dwa tygodnie zostanie otwarte wirtualne muzeum polskiego generała – Tadeusza Kościuszki. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 100 eksponatów.

Rok 2017 został ogłoszony przez UNESCO rokiem Tadeusza Kościuszki. 28 października – w tym dniu wypadają także imieniny generała – na stronie internetowej kosciuszko.wielkiehistorie.pl pojawi się wirtualne muzeum poświęcone jednemu z najbardziej znanych Polaków na całym świecie.

– U nas przedmioty nie są schowane za szkłem. Choć na ekranie komputera, to są bliżej widza niż gdziekolwiek indziej. Można obrócić medal i zobaczyć, co jest wygrawerowane z tyłu. Można otworzyć urnę z sercem Tadeusza Kościuszki. Mało kto wie, że w środku jest niewielki, metalowy sejf. Eksponaty bez opowieści i kontekstu nie miałaby znaczenia. Nasze muzeum rekonstruuje nie tylko życie Kościuszki, ale również dzieje upadku i śmierć Polski oraz narodziny innej potęgi: Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia w wywiadzie dla RP.pl Maciej Piwowarczuk kustosz wirtualnego muzeum.

W muzeum wystawionych będzie ok. 100 eksponatów z różnych okresów i miejsc, m.in. z Polski, Białorusi, Szwajcarii. Udostępnione zostaną także listy generała, wydawane przez niego rozkazy oraz wiele przedmiotów osobistych.

Dodajmy, że od września do 27 października przed budynkiem Narodowego Banku Polskiego, można podziwiać wystawę „Tadeusz Kościuszko – człowiek idei”, przygotowaną przez Muzeum Historii Polski.

Źródło: rp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*