Odkryto kryptę w podziemiach Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku

Po sześciu latach poszukiwań odnaleziono zejście do krypty w podziemiach Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Niegdyś znajdowała się tam Kaplica Pokutnic pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, wzniesiona w XIV wieku.

W podziemiach średniowiecznej kaplicy odkopano setki kości i czaszek. Ich uporządkowanie zajęło trzy tygodnie. Badania antropologiczne, które będą przeprowadzone w przyszłym roku, mają wykazać do kogo właściwie należały szczątki. – Chcemy dowiedzieć się, kim byli ci ludzie,
w jakim czasie żyli, na co chorowali i w jakim wieku umarli. Dopóki nie przeprowadzimy kompleksowych badań, także archeologicznych i architektonicznych, nie jesteśmy w stanie określić, z jakiego okresu pochodzą odnalezione kości – wyjaśnia konserwator Maciej Szczepkowski.

O istnieniu krypty wiadomo od 2010 roku. W czasie prac odkrywkowych przy średniowiecznej klatce schodowej, prowadzącej na chór i dach kościoła, natrafiono na zasłoniętą lukę wentylacyjną, w której obluzowały się cegły. Dzięki wpuszczonej tam kamerze, badacze dostrzegli tajemniczą kryptę. Stos kości jednak uniemożliwił im wówczas wejście do owego pomieszczenia.
– Przez kolejne lata prowadziliśmy prace izolacyjne i odwadniające wokół Kaplicy Pokutnic – informuje ks. Ludwik Kowalski. – Wtedy też nie znaleźliśmy wejścia z zewnątrz. Postanowiliśmy zaryzykować i od wnętrza kościoła, przy wejściu do kaplicy, zrobiliśmy próbny wykop. Wtedy natknęliśmy się na średniowieczne schody, które prowadziły do wnętrza krypty – dodaje ks. Kowalski.

Wszystko wskazuje na to, iż w miejscu odnalezionej krypty znajdowała się, wspomniana już dwukrotnie Kaplica Pokutnic. Zgodnie z czternastowiecznym przekazem ludowym w jej pobliżu ukazała się Matka Boska. Niedaleko kaplicy mieściła się również studnia, z której czerpana woda miała posiadać uzdrawiającą moc. Wokół studni zaczęły się gromadzić pokutnice (tzw. „magdalenki”). Były to kobiety, które chciały zmienić swoje dotychczasowe, grzeszne życie. Otrzymały od kościoła liczne przywileje, wybudowały kaplicę św. Marii Magdaleny. Ich żeńska wspólnota nie była kontrolowana przez duchownych.

W 2017 roku do krypty zostaną przeniesione relikwie św. Brygidy. Od tego samego roku będzie także możliwe jej zwiedzanie.

Małgorzata Wołoch

Źródło: www.radiogdansk.pl

Zdjęcie: Bazylika św. Brygidy w Gdańsku (Wikimedia Commons)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*