Grób króla wikingów w Polsce? Nieprawdziwa informacja

Kilka dni temu opublikowaliśmy informację, że grób króla wikingów, Haralda Sinozębego, prawdopodobnie został odnaleziony. Po zbadaniu sprawy okazuje się, że informacja ta jest mało prawdopodobna, jeśli nie fałszywa.

Król wikingów Harald Sinozęby kojarzony jest głownie z najnowszą technologią, czyli systemem bluetooth, o którym szerzej piszemy TUTAJ. Postać jest nietuzinkowa, gdyż pod koniec X wieku zawładnął on Norwegią. Zjednoczył rywalizujące ze sobą rody oraz poszczególnych jarlów z Danii i Norwegii. Jego podboje dotarły też do Szwecji, gdzie podporządkował sobie jej południową część, Skanię.

Władzę utracił prawdopodobnie w wyniku zamachu stanu, skąd ranny uciekł na wyspę Wolin. Wkrótce jednak zmarł i został pochowany w Roskilde w kościele pod wezwaniem Św. Trójcy. Historycy wskazują na źródła pisane, z których wynika, że zmarł na wyspie Wolin. W tym miejscu na scenie pojawia się Pan Marek Kryda, którego cytowaliśmy w poprzednim artykule, a który przede wszystkim nie jest naukowcem. Jest publicystą zajmującym się dziejami wikingów. Jak się okazuje, Kryda jest poczytnym pisarzem, a pisane przez niego treści często pomijają ważne fakty historyczne i archeologiczne.

Dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie powiedział, że nie ma żadnych dowodów na to, że znaleziony przez Krydę kurhan jest prawdziwym grobem Haralda Sinozębego. Sprawę mogłyby wyjaśnić jedynie dokładne badania archeologiczne, a nie domysły z użyciem systemu LiDAR. Ważnym elementem jest też wspomniany złoty dysk Curmsun Disc, który ma być według badaczy XIX-wieczną fałszywką.

Zatem tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule, aby potwierdzić sensacyjne doniesienia Krydy, potrzebne są dogłębne badania archeologiczne z zachowaniem pełnego aparatu naukowego. Jeśli jesteś ciekaw argumentów pana Krydy, TUTAJ znajdziesz jego artykuł.

CZYTAJ TEŻ

Czy wiesz, że technologia Bluetooth jest związana z Wikingami?

One Comment

  1. Całe szczeście, że Schliemann nie był archeologiem tylko poszukiwaczem przygód bo do dzisiaj nikt by nie wiedział gdzie była Troja. Buhahahahaha.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*